Toplum

Dortmund Üniversitesi, Avrupa’da Din ve Entegrasyon Arasındaki Bağlantıyı Araştırıyor

Dortmund Teknik Üniversitesi, Avrupa’ya gelen göçmen ve mültecilerin entegrasyonunda dinî cemaatlerin etkisini ortaya koyacak olan üç yıllık bir araştırmaya başlayacak.
Rukiye Zeynep Önver
21 Kasım 2020
© Nikolas Golsch​/​TU Dort­mund

Dortmund Teknik Üniversitesi, Hristiyan ve İslamî cemaatlerin, göçmen ve mültecilerin Avrupa’ya yerleşerek yeni yurtlarındaki hayata uyum sağlamalarındaki rolünü araştıracak. Araştırma ile “Dinlerin Avrupa İçindeki Dayanışmaya Bir Katkısı Var Mı?” sorusu da cevaplanmış olacak.

Almanya federal hükümetinin yardımıyla üç senede gerçekleştirilecek olan araştırmayı Dortmund üniversitesi 3 yılda tamamlayacak. Araştırmayla, Almanya, Hollanda ve Polonya’daki Hristiyan ve Müslüman cemaatlerin göçmenleri ve mültecileri yeni vatanlarına alışma sürecinde nasıl desteklediği tespit edilecek.

Projenin yöneticiliğini üstlenen beşeri bilimler ve teoloji fakültesinin profesörleri Matthias Kortmann ve Alexander Unser, eğitim ve araştırma bakanlığının yaklaşık 875.000 Avro ile desteklediği akademik araştırma çerçevesinde altı Müslüman, Katolik ve Protestan cemaatiyle anket çalışması düzenleyecek.

Avrupa ülkelerindeki ortak değerlerin ve benzer kültürel geleneklerin bulunduğunun altını çizen Alexander Unser, özellikle İbrahimî dinler olan Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam dininin, Avrupa tarihinin önemli bir kültürel temelini oluşturduğunu belirtti. Unser, bu dinlerin aynı zamanda Avrupa ülkelerinde benzer kültürel geleneksel oluşturmalarına rağmen, her bir Avrupa ülkesinde dine verilen kamusal düzeydeki önem ve belirli dinlere bakış açısını bakımından bazı ayrışmaların bulunmasına dikkat çekti.

Matthias Kortmann ise bu bilimsel araştırmanın amacını şöyle açıkladı: “Projemizin hedefi, çağımızın mülteci ve göçmen hareketleri karşısında dinlerin, insanların birbirine duyduğu güven ve bağlılık duygularını geliştirme potansiyelinden en verimli bir biçimde faydalanabilmenin yollarını ampirik bir şekilde araştırmak.”

Çalışma, Alman Devleti tarafından ‘Toplumu anlamak – Geleceği tasarlamak’ programı kapsamında 14,5 milyon avro ile desteklenen 19 bilimsel araştırmadan biri. Dortmundlu bilim insanları projeyi yıl sonunda başlatacak.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş