Gündem

Almanya’da Kovid-19 Kısıtlamaları Sıkılaştırılarak 31 Ocak’a Kadar Uzatıldı

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya gelen eyalet başbakanları yürürlükteki önlemlerin 31 Ocak'a kadar uzatılmasını kararlaştırdı.
06 Ocak 2021
Almanya Başbakanı Angela Merkel @Schutterstock

Almanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamaları sıkılaştırılarak 16 Aralık’tan beri yürürlükte olan mevcut tedbirlerin süresi 31 Ocak’a kadar uzatıldı. Başbakan Angela Merkel, eyalet başbakanlarıyla video konferans yoluyla yaptığı toplantıda mevcut Kovid-19 kısıtlamalarını değerlendirdi.

Başbakan Merkel, Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder ve Berlin Eyaleti Başbakanı Michael Müller ile Başbakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, İngiltere’de görülen Kovid-19’un mutasyon geçiren ve daha hızlı yayılan yeni türünün ortaya çıktığına dikkati çekti. “Burada yeni ve özel bir durum oluştu.” diyen Merkel, Kovid-19’un bu yeni türüne ilişkin çok dikkatli olmak gerektiğini kaydetti.

SOSYAL TEMAS CİDDİ ŞEKİLDE SINIRLANDIRILIYOR

Merkel, hastanelerdeki yoğun bakım servislerinin ağır bir yük altında olduğunu vurgulayarak “Bazı hastanelerde sınıra ulaştık. Bu da bizim bugün geniş çaplı önlemler almamıza sebep oldu.” şeklinde konuştu. Aralık’tan bu yana geçerli olan tedbirleri ay sonuna kadar uzatma ve bazı alanlarda tedbirleri sıkılaştırma kararı aldıklarını belirten Merkel, bu bağlamda insanlar arasındaki temasların daha da kısıtlanacağını kaydetti. Başbakan Merkel, alınan tedbirler kapsamında bir hane halkının hane dışından en fazla bir kişiyle bir araya gelmesine izin verileceğini aktardı.

31 OCAK’A KADAR GEÇERLİ OLAN ÖNLEMLER

Ülkede 31 Ocak’a kadar geçerli olacak kısıtlamalar kapsamında, son 7 günde 100 bin kişide 200’ün üzerinde yeni vaka tespit edilen bölgelerde insanlar ikamet ettikleri yerden en fazla 15 kilometre uzaklaşabilecek. İşe gitmek ve doktor ziyareti gibi geçerli sebepler, bu kısıtlamanın dışında tutulacak. Okulların ve kreşlerin 31 Ocak tarihine kadar kapalı tutulması öngörülüyor. Temel ihtiyaçların satıldığı iş yerleri dışında tüm mağazalar kapalı tutulacak. Benzin istasyonları, oto tamircileri, eczaneler, gözlükçüler, bankalar gibi iş yeleri açık kalacak. Güzellik merkezleri, berber ve kuaförler tamamen kapatılacak. Kamusal alanında alkol tüketimi yasaklanacak. İş yerlerindeki kantinlerin kapatılacağını belirten Merkel, işverenlere de çalışanlarına evden çalışma imkanı verme çağrısında bulundu.

KOVİD-19 İLE MÜCADELE ZAMANLA YARIŞ

Başbakan, Kovid-19 aşı tedarikinin Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun yetkisine verilmesi kararının baştan itibaren doğru olduğunu ve hükûmetin bu kararın arkasında olduğunu vurguladı. Kovid-19 ile mücadeleyi zamanla yarış olarak niteleyen Merkel, bir yıldan az bir zamanda aşıya onay verilmesinin en olumlu gelişme olduğunu belirterek, “Aşı tedariki konusunda yılın ikinci çeyreğinde değişim kendini göstermeye başlayacak.” dedi.

ALMANYA’YA GİRİŞ YAPANLARA “2 TEST STRATEJİSİ”

Risk bölgelerinden Almanya’ya giriş yapanlar için 11 Ocak’tan itibaren “2 test stratejisi” uygulanacak.
Buna göre, ülkeye girişte veya ülkeye girmeden 48 saat önce Kovid-19 testi yapılması gerekiyor. Ardından ülkeye gelen kişinin 10 günlük karantina süresi başlıyor. 5 gün sonra yaptırdığı Kovid-19 testi negatif çıkması durumunda karantina sonlandırılabilecek.

Vaka sayılarının yüksek olduğu bölgelerde yerel yönetimler ek önlemler alabilecek. Başbakan Merkel ve eyalet başbakanları tedbirleri değerlendirmek için 25 Ocak’ta tekrar bir araya gelecek. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş