Gündem

Berlin Adalet Senatörü Behrendt: Başörtülü Öğretmenlere Ayrımcılık Yapılmamalı

Berlin Adalet Senatörü Dirk Behrendt, 2005'te yürürlüğe giren Tarafsızlık Yasası'nda yer alan genel başörtüsü yasağının anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle, değiştirilmesi gerektiğini belirtti.
06 Ocak 2021
Başörtülü öğretmen
@Shutterstock

Berlin Adalet Senatörü Dirk Behrendt bir haber ajansına yaptığı açıklamada, 2005 yılında yürürlüğe giren Tarafsızlık Yasası’nın bu yıl içerisinde değişmesi gerektiğini açıkladı.

“BERLİN ARTIK LİYAKATLİ ÖĞRETMENLERE KARŞI AYRIMCILIK YAPAMAZ”

Senatör, Almanya Federal İş Mahkemesi’nin 2020 yılının ağustos ayındaki kararına işaret ederek, öğretmenlere Tarafsızlık Yasası’na dayandırılarak başörtüsü yasağı getirilmesinin, yasalara aykırı olduğunu belirtti. Behrendt “Tarafsızlık Yasası bu yasama döneminde değiştirilmeli ve yasa üzerindeki ihtilaf artık kadınlar üzerinden yürütülmemelidir. Berlin artık liyakatli öğretmenlere karşı ayrımcılık yapamaz.” ifadelerini kullandı.

KOALİSYON ORTAKLARINDAN BÜYÜK TEPKİ

Adalet Senatörü Behrendt’in teklifine koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti sıralarından tepki geldi. Eğitim Senatörü Sandra Scheeres Tarafsızlık Yasası’nın anayasaya aykırı olmadığını savundu. Scheeres, öğretmenlerin dinî ve dünya görüşlerini yansıtan semboller taşımasının okul huzurunu bozabileceğini ifade etti. Hukuk uzmanı Sven Rissmann (CDU – Hristiyan Demokrat Birliği) ise Adalet Senatörünün ifadelerini devletin tarafsızlık ilkesine saldırı olarak değerlendirdi.

NE OLMUŞTU?

Berlin İş Mahkemesi, bir öğretmenin başörtüsüyle ders verebilmek için Berlin eyaletine açtığı davayı, Tarafsızlık Yasası’nı gerekçe göstererek reddetmişti. Bunun üzerine Eyalet İş Mahkemesi yerel mahkemenin kararını haksız bulmuş ve mağdur öğretmen adayına 5 bin 159 avro tazminat ödenmesine karar vermişti. Berlin Eyalet Mahkemesi bunun üzerine davayı Federal İş Mahkemesine temyize götürmüştü. Erfurt’ta bulunan Federal İş Mahkemesinde görülen temyiz davasında başörtüsü taktığı gerekçesiyle çalışmasına izin verilmeyen öğretmenin dini inancı nedeniyle ayrımcılığa uğradığına karar verildi. (aa,fy)

 

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Fransa’daki İslami Kuruluşlar: “Cumhurbaşkanına Sunulan Metin, Müslümanları Suçlayıcı ve Ötekileştirici”

Fransa’da bir süredir tartışılan, Ulusal İmamlar Konseyi İlkeler Tüzüğü’ne imza atmayan Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu, Fransa'daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi ve Tebliğ Federasyonu ortak bir açıklama yaptı. İslami kuruluşlar, prensipte imamlar konseyi projesini desteklemekle beraber Macron'a sunulan metnin Müslümanları suçlayıcı ve ötekileştirici ifadeler içerdiğini açıkladı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş