Almanya
Gündem

Almanya’da Kovid-19 Tedbirleri Altında Yüz Yüze Eğitime Geçildi

Almanya’da ana okullarında, ilk ve orta okulların bazı seviyelerinde Kovid-19 tedbirleri altında yüz yüze eğitime geçildi.
22 Şubat 2021
@Shutterstock

Almanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle kapanan okullarda yüz yüze eğitime geçildi. Okulların açılmasıyla birlikte uygulanacak eğitim modelinin içeriği de veliler ve öğrenciler tarafından merak konusu oldu.

OKULLARDA HIZLI KORONA TESTLERİ YAPILACAK

Kovid-19 tedbirleri altında Almanya’nın birçok eyaletinde okullar açıldı. Açılan okullarda alınan önlemler ve uygulanacak eğitim modelini eyaletler kendileri belirliyor. Türkiye kökenlilerin yoğun yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde ve başkent Berlin’de de ilk ve orta okulların bazı seviyelerinde Kovid-19 kısıtlamaları altında yüz yüze eğitim başladı. Berlin’de 1. ve 3. sınıf öğrencileri dönüşümlü olarak ders görecek ve ders esnasında maske zorunluluğu geçerli olacak. Ana okullarında ve okullarda 22 Şubat’tan itibaren hızlı korona testleri yapılacak.

Türkiye kökenlilerin yoğun yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde ise okullarda dönüşümlü olarak yüz yüze ve uzaktan eğitim modeli uygulanacak. İlkokullarda sınıflar ikiye bölünerek, bir veya ikişer gün arayla derslerin yapılacağı açıklandı. Bunun yanı sıra okul personeli Paskalya tatiline kadar haftada iki defa ücretsiz hızlı korona testi yaptırabilecek.

AŞILAMADA ÖĞRETMENLERE VE EĞİTİMCİLERE ÖNCELİK TANINACAK

Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, bu testlerin özellikle okullarda ve ana okullarında  güvenli bir günlük yaşama katkı sağlayabileceğini açıkladı. Spahn, ilkokul çocuklarının sosyal mesafe ve hijyen kurallarına riayet etmede yaşları gereği daha fazla zorlanması nedeniyle, aşılamada okullarda görev yapan öğretmen ve eğitimcilere öncelik tanınacağını belirtti.

“DİKKAT, HIZLI TESTLER VE AŞILAMA İLE YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

Sağlık Bakanı Jens Spahn sıkılaştırlmış önlemlerle vaka sayılarında son zamanda düşüş gözlemlendiğini fakat mutasyonlu virüsün sayıları tekrar hızla arttırdığını belirtti. Spahn, “Bu can sıkıcı bir durum.” dedi. Mutasyonlu virüs sürecini belirsiz olarak niteleyen Spahn, “Bundan sonra dikkat, koronavirüs testleri ve aşılama ile yolumuza devam edeceğiz.” dedi.

Spahn, devam eden aşı kampanyasında önümüzdeki haftadan itibaren tempoyu arttıracaklarını ifade etti. Hedef ise günlük aşılama sayısını iki katına çıkarmak. (fy)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş