ALMANYA
Gündem

Almanya’da Eyaletler Kararlı: Karantina Uzayacak!

Almanya’da siyasiler, mevcut durumda 10 Ocak’a kadar devam eden tam karantina tedbirlerinin, bu tarihten sonra da devam etmesini beklediklerini açıkladı.
01 Ocak 2021
@aa
@aa

Almanya’da koronavirüs salgını kapsmaında alınan sıkı önlemlere rağmen yeni vaka ve ölü sayıları hâlâ kontrol altına alınamadı. Ülkede mevcut durumda 10 Ocak’a kadar devam eden tam karantina tedbirlerinin, bu tarihten sonra sürdürülüp sürdürülmeyeceği ise merak konusu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan siyasiler, mevcut tedbirlerin devam edeceği yönünde görüş belirttiler. Buna göre Başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakaları, 5 Ocak tarihinde durum değerlendirmesi yapacak. Bu toplantıda mevcut tedbirlerin uzatılıp uzatılmayacağı konusu görüşülecek.

“karantina tedbirlerinin devam etmesini bekliyorum”

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken, “Almanya, salgının yayılmasını durdurma noktasında değil. Şimdi geçerli olan karantina tedbirlerinin devam etmesini bekliyorum.” diye konuştu. Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başbakanı Armin Laschet de karantina tedbirlerinin kalkması için bir neden görmediğini belirtti. Lachet, “Tedbirlerin 10 Ocak’tan sonra kalkabileceği yönünde umut verebilir misiniz?” sorusunu ise “böyle bir umudu ciddi olarak kimse veremez” diye cevapladı. Berlin Eyalet Başbakanı Michael Müller de enfeksiyon sayılarının mevcut durumda çok yüksek olduğunu ve tedbirlerde yumuşamanın sayılara bağlı olduğunu belirtti.

Almanya’da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten Robert Koch Enstitüsü’nden yapılan son açıklamaya göre, ülkedeki günlük koronavirüs vaka sayısı 32 552 olarak kaydedilmişti. Virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı ise 964 olarak açıklanmıştı.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş