Gündem

Fransa’da Müslümanları Hedef Alabilecek Aşırı Sağcı 5 Terör Saldırısı Önlendi

Fransa'da aşırı sağcı bir teröristin üç polisi öldürmesinin ardından istihbarat koordinatörü Laurent Nuñez, aşırı sağcı örgütlenmelerden endişe duyduklarını ifade ederek, çarpıcı açıklamalarda bulundu.
04 Ocak 2021
@Shutterstock
@Shutterstock

Geçtiğimiz pazar günü istihbarat ve terörizme karşı mücadele ulusal koordinatörü Laurent Nuñez, Fransa’nın aşırı sağ yönelimli “hayatta kalmacılık” (survivalism) veya “üstünlükçü” (suprematism) hareketlerinin yükselişinden endişe duyduğunu belirtti. Eski siyasetçi verdiği bir TV röportajında 2017’den beri bu hareketlerden gelen beş saldırının engellendiğini açıkladı.

Terörle mücadele Fransız istihbarat servislerinin büyük bir bölümünü meşgul ederken, hükûmet örgütlenen bazı küçük grupları takibe almış durumda. Bu grupların bir saldırının intikamını almak veya saldırılara cevap vermek için harekete geçebileceklerini dile getiren Laurent Nuñez’e göre, bu tür eylemler gittikçe çoğalıyor. Nitekim istihbarat servisleri bu profillere uyan aşırı sağcı beş terör saldırısını engellediğini vurguladı. Nunez, bu kişilerin radikal oluşumların terör saldırılarına karşı cevap vermek için, Müslümanları hedef almak amacıyla gizlice örgütlendiklerini de söyledi.

İSLAMCI TERÖRDEN DAHA ETKİLİ

Bulgulara göre başka ülkelerde, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri, Yeni Zelanda ya da Norveç’te aşırı sağcı ve üstünlükçü terörizm sonucunda öldürülenlerin sayısı, İslamcı motivasyonla yapıldığı iddia edilen terörizm sonucu öldürülenlerin sayısından daha fazla. İstihbarat servislerinin endişe etmesinin ardındaki bir diğer neden de bu olduğu belirtildi.

GİZLİ ÖRGÜTLENME

İstihbarat koordinatörü Nuñez, ayrıca sosyal ağlarda bazı üyelerin kendilerini radikal İslamcı bir saldırıya karşı savunmak veya Müslümanları hedef alarak, radikal İslamcı bir saldırıya tepki vermek için gizlice örgütlendiğini ve eğitildiğini açıkladı. Laurent Nuñez, daha önce bu hakeketlerin silah kullanma ve savaş teknikleri öğrenmek için Ortadoğu ve Ukrayna’ya gittiklerini, gidişleri ve dönüşlerinde takip edildiklerini belirtmişti.

ÜÇ POLİS MEMURU ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

22 Aralık 2020 tarihinde aile şiddeti ihbarı alan üç polis olay yerine intikal etmiş, eski eşine şiddet uygulayan aşırı sağcı ve “hayatta kalma” taraftarı koca tarafından öldürülmüştü. Laurent Nuñez bu açıklamaları olaydan 12 gün sonra yaptı. (gy)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş