Toplum

Almanya’nın Delmenhorst Kentinde Müslümanlara Ayrılan Mezarlık Alanının Genişletilmesi Talep Edildi

Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletine bağlı Delmenhorst kentindeki İslami kuruluşlar, Müslümanlara ayrılan mezarlık alanının genişletilmesi için belediyeye başvuruda bulundu.
13 Ocak 2021
Fotoğraf: Ahmet Arslan

Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletine bağlı Delmenhorst kentindeki İslami kuruluşlar Müslümanlara ayrılan mezarlık alanının yeterli olmadığını belirterek, Delmenhorst belediyesine başvuruda bulundu.

UKBA Cenaze Yardımlaşma Derneği Bremen Sorumlusu Adem Sevgi, “Delmenhorst kenti Almanya’ya gelen ilk nesle ev sahipliği yapan şehirlerden biri. Bundan dolayı da buradaki Müslümanlara ait mezarlık alanı yaklaşık 50 yıllık bir geçmişe sahip diyebiliriz. İlk zamanlar bu alana defnedilenlerin çoğu çocuktu. İlerleyen dönemlerde ise vefat eden yaşlılar ve yetişkinler, çocukları veya yakınları tarafından buraya defnedildiler. Tabii onlarda istedikleri zaman kabir ziyaretlerini yapıp, dua etmek istiyorlar.” dedi.

İslam Toplumu Millî Görüş’e bağlı Delmenhorst Mevlana Camii’nin yöneticilerinden Ahmet Arslan, özellikle 2015 yılındaki göç dalgasını işaret ederek, “Delmenhorst ve çevresindeki Müslüman nüfusta yoğun bir artış yaşandı. Bunun haricinde koronavirüs salgını kapsamında getirilen uçuş kısıtlamalarından ötürü vefat edenlerin ana vatanlarına nakilleri konusunda sıkıntılar yaşandı. Bundan dolayı da birçok kişi yakınlarının defin işlemlerini burada gerçekleştirdiler. Yaşanan bu gelişmeler de bize Müslümanlar için ayrılan mezarlık alanının yeterli olmadığını gösterdi. Böylelikle diğer İslami kuruluşlar ile birlikte Delmenhorst belediyesine başvurduk.” dedi.

UKBA Bremen Sorumlusu Adem Sevgi, belediyeden olumlu bir yanıt alacaklarını düşündüğünü belirtti. Sevgi, “Mezarlık alanında abdest almak ve cenaze namazı kılmak için bir yere ihtiyacımız var. Delmenhorst belediyesi ile çok iyi ve sürekli iletişim hâlindeyiz. Eminim ilerleyen zamanda bu konularda da gelişmeler olacaktır.” dedi. (fy)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş