Gündem

Bremen’de Herkese Bedava FFP2 Maskesi Dağıtılacak

Almanya’da salı günü federal ve eyalet hükûmetleri tarafından maske zorunluluğunun sıkılaştırılmasının ardından, Bremen’de yetkililer 15-59 yaş arası tüm yetişkinlere FFP2 maskelerini ücretsiz dağıtmak istiyor.
Abdulhamit Irmak, İlknur Küçük
23 Ocak 2021

Bremen eyaleti, 15 ile 59 yaş arasındaki tüm vatandaşlara ücretsiz FFP2 maskeleri sağlayacak. Kararı Senato perşembe akşamı açıkladı. Buna göre, şubat ayının başından itibaren Bremen ve Bremerhaven’deki tüm insanlara posta yoluyla beşer adet FFP2 maskesi gönderilecek. Açıklamada hâli hazırda Federal Sağlık Bakanlığı aracılığıyla ülke çapında dağıtım yoluyla zaten 60 yaş üzeri vatandaşlara maskelerin ücretsiz temin edildiği vurgulandı.

Bremen Belediye Başkanı Andreas Bovenschulte (SPD) salı akşamı yaptığı açıklamada, “Kısıtlı bir bütçeye sahip insanlar bile bu tür maskeleri karşılayabilmelidir” dedi. Başkanın bu açıklamasının ardından Bremen’in başlangıçta tartışıldığı gibi, sadece ihtiyacı olan insanlara değil, tüm yetişkin vatandaşlara FFP2 maskelerini dağıtması bekleniyordu.

Bremen Belediyesi’nin Sağlık departmanı sözcüsü Lukas Fuhrmann da Salı günü yaptığı açıklamada ücretsiz maskelerin dağıtımının planlandığını ancak nihai kararın  dair perşembe günü Senato’nun vereceğini belirtmişti.

1 Şubat 2021 itibariyle, daha önce ağız ve burun kılıfı takmanın zorunlu olduğu tüm yerlerde, tıbbi yüz maskesi (“KN95 / N95” veya “FFP2” standartlarındaki cerrahi maskeler)  takma zorunluluğu uygulamasına başlanacak. Basit bir ağız ve burun koruması veya evlerde yapılan bir maske artık yeterli olmayacak.

 

 

 

 

 

 

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş