Gündem

Hollanda Yurt Dışından Evlat Edinmeyi Durdurdu

Hollanda, ülke dışından evlat edinmeyi bu konuda suistimalleri ortaya çıkaran kritik bir raporun ardından durdurdu.
09 Şubat 2021
@Shutterstock

Hollanda’da geçici hükûmetin Adalet ve Güvenlik Bakanlığınca yapılan yazılı açıklamada, hükûmetlerin yıllarca ülkeler arası evlat edinmedeki suistimalleri görmezden gelerek ve müdahale etmeyerek bu konuda eksik kaldığı belirtildi.

HOLLANDA HÜKÛMETİNİN EVLAT EDİNME SÜRECİNDE YETERSİZ DENETİMİ

Açıklamada, bu nedenle geçici hükûmetin Hukuku Koruma Bakanı Sander Dekker’in yurt dışından evlat edinmeyi derhal durdurduğu ve mağdurlardan özür dilediği ifade edildi. Joustra olarak adlandırılan komisyon tarafından, 1967’den 1997 yılına kadar geçen sürede çocukların ülkeler arası evlat edinilmesinde Hollanda hükûmetinin rolü ve sorumluluğu hakkında bir rapor yayımladığı bildirildi. Raporda, Hollanda’nın geçmişte evlat edinme sürecinde çok pasif davrandığı, bu nedenle prosedürlerin denetiminin yetersiz kaldığı ve ortaya çıkan suistimallerde bir müdahalede bulunmadığına yer verildiği aktarıldı.

HÜKÛMETİN, İHLALLERİN FARKINDA OLDUĞU GERÇEĞİ

Komisyonun araştırmalarını yaptığı ülkelerde, yapısal olarak meydana gelen bazı istismarlarla karşılaştığı ifade edilen açıklamada, kimi durumlarda Hollanda hükûmetinin ihlallerin farkında olduğunu ancak bu duruma etkili müdahale etmediği belirtildi. Bu suistimallerin çocuk hırsızlığı ve kaçakçılığı ile devlet memurlarının etik dışı eylemleri olduğu ve bu durumun 1960’lardan beri bilindiği aktarıldı. (AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş