ALMANYA
Gündem

Almanya’da 2020 Yılında Müslümanlara ve Camilere 901 Saldırı Yapıldı

Almanya’da Müslümanlara yönelik saldırıların, 2020’de bir yıl öncesine göre yüzde 2 arttığı bildirildi.
08 Şubat 2021
@aa

Almanya’da Müslümanlara yönelik saldırıların, 2020’de bir yıl öncesine göre yüzde 2 arttığı bildirildi. Buna göre Almanya İçişleri Bakanlığının Sol Parti’nin soru önergesine verdiği cevapta, 2020’de Müslümanlara ve onlara ait kurum, kuruluşlara en az 901 saldırı yapıldığının kayda geçtiği belirtildi. Söz konusu suçların çoğunlukla aşırı sağcılar tarafından işlendiği aktarıldı.

2019’a göre saldırılar yüzde 2 arttı

Saldırılarda 48 kişinin yaralandığı kaydedilerek, 77 olayda ise camilere yönelik saldırı yapıldığı bilgisi paylaşıldı. Almanya’da 2019’da Müslümanlara ve onlara ait kurum, kuruluşlara yönelik 884 saldırı kayda geçmişti. Böylelikle 2020’de bir yıl öncesine göre Müslümanlara yönelik saldırılar yüzde 2 arttı.

“Bildirilen suçlar sadece buz dağının görünen tepesidir”

Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke konuyla ilgili yaptığı açıklamada, saldırı sayısının, bildirilmeyen suçların da eklenmesiyle, gelecek haftalarda artabileceğine işaret ett. Jelpke ayrıca imamlara yönelik ölüm tehditleri ve fiziki saldırılar, camilere taşların atılması gibi aşırı sağcı ve ırkçı faillerin, Müslümanlara yönelik nefreti çeşitli şekillerde kendini gösterdiğini ifade etti.”  Jelpke, gerçekte sayıların çok daha yüksek olduğunu, birçok kişinin polise suç duyurusunda bulunmadığından bu suçların kayda geçmediğini vurgulayarak, “Bildirilen suçlar sadece buz dağının görünen tepesidir.” dedi.

Müslüman karşıtı hoşgörüsüzlük ve nefretle mücadele çağrısı

Öte yandan Avrupa Konseyi Özel Temsilcisi Daniel Holtgen, Avrupa’da Müslüman karşıtı hoşgörüsüzlük ve nefrete karşı koyma çağrısında bulundu. Avrupa Konseyi İletişim Direktörü, Yahudi karşıtı, Müslüman karşıtı ve diğer dinî hoşgörüsüzlük ve nefret suçları Özel Temsilcisi Daniel Holtgen, deutschlandfunk.de’nin haberini paylaştı. Söz konusu habere atıfta bulunan Holtgen, “Almanya Müslümanlara yönelik saldırılarda daha fazla artış kaydetti: Geçen yıl 900’ün üzerinde.” diyen Daniel Holtgen, “Avrupa düzeyinde Müslüman karşıtı hoşgörüsüzlük ve nefrete karşı tecrübeleri paylaşmaya başlama zamanı.” ifadelerini kullandı.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş