Gündem

Avrupa’da Müslümanlar Parlamentoda Yeterince Temsil Edilmiyor

Avrupa'da yaşayan ve uzun yıllardır kıtanın önemli bir bölümünü oluşturan Müslüman azınlıklar, bulundukları ülkelerdeki nüfuslarına oranla siyasi alanda yeterince temsil edilmiyor.
21 Haziran 2021
Avrupa'da Müslümanlar nüfuslarına oranla parlamentolarda yeteri kadar temsil edilmiyorlar. @shutterstock

Avrupa’da Müslümanlar nüfusun ünemli bir bölümünü oluşturan Müslüman azınlıklar, siyasi alanda nüfuslarına göre yeteri kadar yeterince temsil edilmiyor. Müslümanların temsili meselesini araştıran Doç. Dr. Şener Aktürk konuya ilişkin akademik bir makale yayımladı. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şener Aktürk ve doktora adayı Yury Katliarou’nun 2007-2018’de Avrupa ülkelerinin ulusal parlamentolarının alt meclislerinde Müslümanların temsil oranını ele aldığı “Etnokültürel Çeşitliliğin Kurumsallaşması ve Avrupalı Müslümanların Temsili” başlıklı makalesi, Amerikan Siyaset Bilimi Derneğinin resmi akademik dergisi “Perspectives on Politics”in bu ayki sayısında yayımlandı.

Avrupa’da Müslümanlar En Yüksek Temsile

Belçika, Bulgaristan ve Hollanda’da  Sahip

Müslüman azınlıkların siyasi temsil seviyelerinin 26 Avrupa ülkesi arasında dikkate değer farklılıklar gösterdiğine işaret eden 11 yıllık araştırmaya göre Avrupa’da Müslümanlar, Belçika, Bulgaristan, Hollanda, Romanya ve Sırbistan’da en yüksek temsil seviyelerine sahip ve bu ülkeleri Hırvatistan, Finlandiya, Karadağ ile Norveç takip ediyor.

Buna karşılık Fransa, İsviçre, İspanya, İtalya, İngiltere ve Almanya, Müslüman azınlıkların nüfuslarına oranla en az temsil edildiği ülkelerin başında geliyor. Fransa, Batı Avrupa’da Müslüman azınlığın en fazla bulunduğu ülke olmasına rağmen Müslümanların siyasi alanda en az temsil edildiği ülke olarak ön plana çıkıyor.

Etnik ve kültürel çeşitliliğin devletlerce resmen tanınmasının Avrupa’daki Müslüman azınlığın siyasi temsili üzerinde de olumlu etkisi bulunuyor.

Etnokültürel çeşitliliğin en yüksek oranda kurumsallaştığı Belçika’da, Müslümanların temsil oranının sürekli yüksek olması dikkati çekiyor. Belçika’da Müslümanlar, nüfusları nispetinde hatta bazen nüfustaki oranlarının üzerinde temsil imkânı bulabiliyor. Yüzde 1,5’i Müslüman olan Hırvatistan’da ise Müslüman azınlık, 2 ila 3 milletvekiliyle nüfusları oranında temsil edilirken, aşırı sağcı politikaların yaygınlaştığı Danimarka’da parlamentoda, Müslümanların temsil oranı oldukça düşük.

Avusturya ve Hollanda’nın her ikisi de yaklaşık yüzde 6’lık bir Müslüman azınlığa sahip ancak Müslümanlar, Avusturya’da parlamentonun alt kanadının (Federal Konsey) yüzde 2’sinden daha azını oluşturuyor. Müslüman azınlığın orantılı şekilde temsil edildiği Hollanda’da ise Müslümanlar, parlamentonun yüzde 8’ini oluşturuyor.

Avrupa ülkeleri arasında dindar kimliğiyle Müslüman milletvekillerinin öne çıktığı İngiltere’de Müslümanlar, nüfuslarına oranla ortalama 18 milletvekili eksik temsil ediliyor. (c/aa)

Avrupa’da yaşayan ve uzun yıllardır kıtanın önemli bir bölümünü oluşturan Müslüman azınlıklar, bulundukları ülkelerdeki nüfuslarına oranla siyasi alanda yeterince temsil edilmiyor. @aa

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş