Gündem

Hollanda’da Etnik Azınlıklara Ayrımcılık Devam Ediyor

Birleşmiş Milletler (BM) Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi'nin yayınladığı raporda, Hollanda'da etnik azınlıkların ırk ayrımcılığına maruz kaldığı belirtildi.
03 Eylül 2021
Birleşmiş Milletler Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi, "etnik fişleme"yi engelleyecek kanunlar çıkarılması gerektiği tavsiyesinde bulunuldu. @Shutterstock

Birleşmiş Milletler (BM) Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi (CERD), Hollanda’da ırk ayrımcılığı durumuna ilişkin raporunda, ülkedeki etnik azınlıkların eğitim, sağlık, iş ve sosyal hizmet alanlarında ayrımcılığa maruz kalmaya devam ettiğini bildirdi. CERD raporunda, göçmenler ve azınlıklar üzerine yapılan siyasi tartışmaların ayrımcılığın artmasında etkili olduğu, ayrımcılığın en fazla polisin yaptığı durdurma ve aramalarda görüldüğü belirtildi.

“ETNİK FİŞLEME ENGELLENMELİ”

Hollanda’nın ırk ayrımcılığı ile mücadelede gelişme kat ettiği aktarılan raporda, daha fazla ilerleme olması gerektiğine dikkat çekildi. Online platformlarda yapılan ırkçılık ve nefret söylemlerinin azaltıldığı ifade edilen raporda, “etnik fişleme” konusundaki endişelerin devam ettiği hatırlatıldı. Raporda, hükûmete etnik azınlıkların kamusal alandaki görünürlüğünün artırılması ve “etnik fişleme”yi engelleyecek kanunlar çıkarılması gerektiği tavsiyesinde bulunuldu.

18 bağımsız uzmandan oluşan CERD, 182 ülkenin taraf olduğu BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi’nin uygulanışına ilişkin bireysel şikayetleri incelediği gibi periyodik genel raporlar da hazırlıyor. (AA)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş