Gündem

IGMG Genel Sekreteri Altaş: NSU Sürecinde Emniyet Organları ve Siyaset Çuvalladı

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş, NSU yapılanmasının ortaya çıkışının 10. yıl dönümü münasebetiyle bir açıklama yaptı. NSU yapılanmasının eksiksiz bir şekilde aydınlatma sözünün yerine getirilmediğini belirtti.
04 Kasım 2021
IGMG Genel Sekreteri Bekir Altaş

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş, NSU yapılanmasının ortaya çıkışının 10. yıl dönümü münasebetiyle bir açıklama yaptı. NSU yapılanmasının eksiksiz bir şekilde aydınlatma sözünün yerine getirilmediğini belirtti. Terör şebekesinin ortaya çıkışının üzerinden 10 yıllık bir süre geçmişken bu gerçekle yüzleşmenin çok acı olduğunu ifade eden Altaş, “Hayal kırıklığının boyutlarını tarif etmek mümkün değil. Bu sarmal içerisinde en ağır olanı da devletin, emniyet organlarının ve siyasetin âdeta çuvallamış olması.” diye konuştu.

“Devlet bu konuda hep yalanlarla akıllarda yer alacak”

Olayla ilgili bilgilerin çoğuna emniyet birimlerinin araştırma ve bilgilendirmeleri neticesinde değil, gazetecilerin skandal hakkındaki araştırmaları sayesinde eriştiklerini belirten Altaş, “Devlet bu konuda hep örtbas etmekle, yalanlarla, dosya imha etmekle ve ‘hatırlamamakla’ akıllarda yer alacak. Ama biz emniyet birimlerinin Neonazi cenahını araştırmak yerine kurbanları kriminalize etmesini asla unutmayacağız.” ifadelerini kullandı.

“Almanya’da güvende miyiz?”

NSU yapılanmasının kolektif hafızalarında bir dönüm noktasını teşkil ettiğini ifade eden Altaş, yapının ortaya çıkmasından sonraki süreçte devlete ve onun organlarına olan güvenin aşırı derecede zedelendiğini belirtti. Son olarak, “Dosyalara erişim engelleri konulmasını kelimelerle açıklamak mümkün değil. Türkiye kökenliler ve Müslümanlar soruyor: Bir saldırı olduğunda saldırıya maruz kalan mı yoksa saldırgan mı korunur? Aydınlatmak mı yoksa örtbas etmek mi diye iki arada kalındığında hangisi daha ağır basar? Almanya’da güvende miyiz?” diye kaydetti.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş