Gündem

Almanya’da Yeni Kısıtlamalar: Aşı Mecburiyeti Geliyor

Almanya’da kurulacak yeni hükümetin başbakanı Olaf Scholz’un da katıldığı ve Merkel’in liderlik ettiği toplantıda eyalet başbakanları acil olarak bir araya geldi. Pandemi ile mücadelede yeni önlemlerin uygulanması kararlaştırıldı. Alınan kararlar arasında herkes için aşı mecburiyeti de var.
30 Kasım 2021
Almanya eyalet başbakanları, aşı olmayan kişiler için temas kısıtlaması getirdi. Klüp ve diskolar kapatılacak. @Shutterstock

Almanya’da giderek artan koronavirüs vakaları üzerine acilen toplanan Eyalet Başbakanları Toplantısından ortak kararlar çıktı. Federal Anayasa Mahkemesi’nin, Almanya’da geçen sene uygulanmaya başlanan pandemi önlemlerinin anayasaya uygun olduğuna hükmetmesi sonrasında toplanan başbakanlar, bir dizi ortak karar aldı. Toplantıda alınan kararların ortaklaşa yürütülebilmesi ve tam olarak kesinleşmesi için Eyalet Başbakanlar Toplantısı Perşembe günü tekrarlanacak.

Aşı Mecburiyeti Geliyor

Eyalet Başbakanlar Toplantısında Almanya’da aşı mecburiyeti getirilmesi de karara bağlandı. Bunun için eyalet başbakanları onaylarını bildirirken, yeni hükümetin başbakanı olacak olan Olaf Scholz da aşı mecburiyetini desteklediğini açıkladı.

Federal Başbakan Angela Merkel Başkanlığında toplanan eyalet başbakanları, aşı olmamış kişiler için ev ziyaretlerini 5 kişi ile kısıtlama kararı aldı. Başbakanlar, diskotek ve kulüpleri de kapatma kararı alırken, kalabalık toplantıların kapasitesini de 3’te 1’e düşürdü. Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti, diskotekleri kapatma kararını hemen uygulayacağını açıkladı. Süpermarketler hariç alış-veriş yerlerine sadece aşılılarla hastalık geçirenler girebilecek. Okullarda maske mecburiyeti ise geri geldi ve sürekli olarak test yapılacak.

Aşı Belgelerinin süresi kısaltıldı

Toplantıda, aşı belgelerinin süresinin kısaltılmasına da karar verildi. Buna göre 2. aşıdan sonra en geç 6. ayda 3. aşısını yaptırmayan kişilerin belgeleri geçersiz sayılacak.

Eyalet Başbakanları Toplantısında, vakaların yüksek olduğu bölgelerde yerel yönetimlerin, uygulanandan daha sert önlemlere başvurabilmeleri de karar bağlandı. Perşembe günü yapılacak olan toplantıda 15 Aralık’ta bitecek olan “Pandemi Olağanüstü Hâl” durumunun uzatılması da karara bağlanacak.

Enfeksiyonla Mücadele Yasası Yeniden Değiştirilecek

Eyalet Başbakanları, eyaletlerde kendilerinin uygulayacakları tedbirlerin yasal alt yapısını oluşturmak üzere 10 Aralık 2021 tarihine kadar Enfeksiyonla Mücadele Yasasının değiştirilmesini ve 15 Aralık 2021 tarihinden itibaren de eyaletlerin kendi uygulamalarını yürürlüğe koyabilmelerine imkan tanıyacak değişikliğin yapılmasını istedi.

Acil Fren Uygulaması Anayasal

Almanya Federal Anayasa Mahkemesi, Almanya’da geçen sene uygulanmaya başlanan pandemi önlemlerinin anayasaya uygun olduğuna hükmetti. Mahkeme kararında, federal acil fren adı verilen ve dışarıya çıkış yasakları ile kişisel buluşmalara sınırlama getiren uygulamaların anayasal zeminde yapıldığına işaret etti.

Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder twitter hesabından yaptığı değerlendirmede “İşte bu karar federal çapta uygulayacağımız frenlemelerin temelini oluşturuyor. Çok çabuk hareket etmeliyiz.” açıklamasında bulundu. Söder ayrıca, futbol müsabakalarının seyircisiz olmasını istedi ve “biz Bavyera’da bunu gerçekleştireceğiz.’ dedi.

Federal Başbakanlık Müsteşarı Helge Braun da “Şu anda bir acil frene ihtiyacımız var. Ve her geçen gün da bu aciliyet artıyor.” açıklamasında bulundu.

Saksonya eyaletinin Hristiyan demokrat (CDU) Başbakanı Michael Kretschmer de Almanya’nın her tarafında temas kısıtlamasına gidilmesini istedi. Anayasa Mahkemesinin kararını yorumlayan Michael Kretschmer “Karar halkı koruyabilmemiz için cesurca davranmamızı istiyor.” dedi. Kretschmer, daha yeni çıkan Enfeksiyonla Mücadele Kanunu’n acilen değiştirilmesini ve böylece eyalet yönetimlerine, krizle mücadele araçları sunmasını istedi.

Baden-Württemberg eyaletinin Yeşiller partili (Die Grünen) Başbakanı Winfried Kretschmann da tırmanan koronavirüs vakaları üzerine toplumsal hareketliliğin ciddi şekilde kısıtlanmasını istedi. “Futbol gibi kalabalık spor faaliyetlerinin izleyici olmadan yapılması gerekiyor.” diyen Kretschmen kamusal alanlarda alkol yasağı getirilmesi ve diskoteklerle klüplerin kapatılmasını da istedi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş