Gündem

Almanya’da Korona Vakalarında Yeni Rekor: 81 Bin 417

Almanya’da Robert Koch Enstitüsünden (RKI) yapılan açıklamada, son 24 saatte 81 bin 417 yeni vakanın tespit edildiği ve bunun bugüne kadarki “en yüksek günlük vaka sayısı” olduğu belirtildi.
13 Ocak 2022
@shutterstock

Almanya’da Robert Koch Enstitüsünden (RKI) yapılan açıklamada, son 24 saatte 81 bin 417 yeni vakanın tespit edildiği ve bunun bugüne kadarki “en yüksek günlük vaka sayısı” olduğu belirtildi. İnsidans değerinin de 427,7’ye yükseldiği aktarıldı. Geçtiğimiz bu değer 407,5 olarak açıklanmıştı. Bir hafta öncesinde ise 285,9 olarak kaydedilmişti.

son 24 saatte 316 kişi yaşamını yitirdi

Toplam Kovid-19 vaka sayısının 7 milyon 743 bin 228’e yükseldiği ülkede son 24 saatte 316 kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirmesiyle toplam can kaybı 115 bin 51’e çıktı.

Kovid-19 Tedbirleri Sertleştirildi

Öte yandan Alman Federal Meclisinde (Bundestag) Kovid-19 salgını nedeniyle alınan önlemler sertleştirildi. Meclis Başkanlığı basın biriminden yapılan yazılı açıklamada, genel kurul salonuna girecek milletvekilleriyle komisyon toplantıları ile etkinliklere katılmak isteyen gazeteci ve ziyaretçiler için “2 G plus” kuralı getirildi. Kurala göre, iki doz aşılanmış veya iyileşmiş olanların ayrıca günlük test sonucu ibraz etmeleri gerekecek.

Kovid-19’a yakalanıp iyileşen ve iki aşısını olan milletvekilleri ek olarak negatif test sonucunu sunmaları durumunda meclis genel kurul salonuna girebilecek, 3. doz yani hatırlatma aşısı olanlar ise test yaptırmaktan muaf tutulacak. Aşı karşıtı olan aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partili (AfD) bazı milletvekilleri ise oturumları test sonuçlarını ibraz ettikten sonra sadece ziyaretçi bölümünden takip edebiliyor.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş