Toplum

Almanya’dan Yeni Yakıt Yardımı: 175 Euro Kalorifer Parası Geliyor!

Almanya’da yakıt ücretlerinin yükselmesinin ardından hükûmet, yakıt yardımı yapılacağını açıkladı.
13 Ocak 2022
@Shutterstock

Almanya’da yüksek yakıt ücretleri nedeniyle hükûmet, yakıt yardımı yapılacağını açıkladı. Kira yardımı (Wohngeld) alan tüm vatandaşların en az 135 Euro’luk yakıt yardımı alabileceği aktarıldı. Buna göre tek kişilik bir haneye 135 Euro, iki kişilik bir haneye ise 175 Euro’luk yardım yapılacağı belirtildi. Üç ve fazlası için ise kişi başı 35 Euro yardım öngörüldüğü ifade edildi.

2021 ile Mart 2022 arasında en az bir ay kira yardımı alınması gerek

Yapılan yardımla birlikte yaklaşık 710 bin hanenin bu yardımdan faydalanacağı belitildi. Bu yardımdan faydalabilmek için Ekim 2021 ile Mart 2022 arasında en az bir ay kira yardımı alınması gerektiğinin altı çizildi. Söz konusu yardım için hükumetin kasasından yaklaşık 130 milyon Euro’nun çıkacağı aktarıldı.

yaz aylarında ödenecek

Almanya İmar Bakanı Klara Geywitz de konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken, söz konusu yardımın yaz aylarında ödeneceği bilgisini verdi. Bunun, yakıt faturasından önce vatandaşlara ulaştırılacağının altını çizdi.  Yakıt faturalarında ek ödemeler artacağı gibi bundan sonra yapılacak aylık ödemeler de yükselecek. Yakıt yardımıylla birikte, bu ödemelerin bir nebze olsun hafifletilmesi hedefleniyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş