Toplum

Almanya’da Emeklilerin Yüzde 30’u 1000 Euro’dan Az Alıyor

Almanya’da yaşlılıkta yoksulluk giderek artıyor. Ülkede emeklilerin yaklaşık yüzde 30’u aylık 1000 Euro’dan daha az maaşla geçinmek zorunda.
02 Ekim 2022
@shutterstock

Almanya’da yaşlılıkta yoksulluk giderek artıyor. Almanya Federal İstatistik Dairesi’nin yayımladığı son istatistiklere göre, ülkedeki emeklilerin yüzde 30’u ayda 1000 Euro’dan daha az maaş alıyor. 1000 Euro’dan daha az maaş alan emeklilerin çoğunluğunu ise kadınlar oluşturuyor.

İstatistik bilgilerine göre, Almanya’da 4.9 Milyon emekli 1000 Euro’dan daha az maaş alıyor. Erkek emeklilerin yüzde 27.8’i 1000 Euro’dan daha az emekli maaşı alırken, kadın emeklilerin oranı ise yüzde 38.2 olarak tespit edildi.

Öte yandan emekliler arasında maaş ile birlikte diğer gelirleriyle geçinemeyenlerin oranı da yükseliyor. Emeklilikleri ile geçinemeyen yaşlıların sayısı geçen Aralık ayında 589 bini buldu. Bu emekliler Almanya’da yürürlüğe giren temel güvenlik yasası (Grundsicherung) çerçevesinde devletten ek yardım alıyorlar.

Bu arada, Almanya nüfusu giderek daha da yaşlanıyor. Ülkede 65 yaş üstü insan sayısı on yıl içinde yüzde 11 artarak 2021’de 18,4 milyona ulaştı. Bu dönemde nüfus artışı ise sadece yüzde 3.6 oldu. 65 yaş üstü nüfusun genel nüfusa oranı yüzde 20.7’den 22.1’e yükseldi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Edeka ve Netto’dan Acil Geri Çağırma!

Panem Backstube GmbH tarafından üretilen ve Edeka, Marktkauf ve Netto Marken-Discount marketlerinde satılan bazı fırına hazır pişirme ekmeği (Aufbackbrötchen) içerisinde tahta parçaları bulunma ihtimali nedeniyle acil geri çağırma yapıldı. Tüketiciler uyarılıyor!

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş