Gündem

Berlin’de Öğretmenler Başörtülü Çalışabilecek

Almanya'nın başkenti Berlin'de uzun yıllardır tartışmalara sebep olan Tarafsızlık Yasası artık münferit olaylarda uygulanacak. Buna göre Müslüman öğretmenler derse başörtülü girebilecek.
29 Mart 2023
@Shutterstock

Almanya Federal Anayasa Mahkemesi, 1 Şubat’ta, Federal İş Mahkemesinin başörtüsü yasağına ilişkin kararına karşı Berlin eyaletinin yaptığı temyiz müracaatını kabul etmeyerek, başörtüsü takmanın genel olarak yasaklanmaması gerektiğine karar verdiğini açıklamıştı.

BAŞÖRTÜ YASAĞI HUKUKA AYKIRI

Yaklaşık 8 yıldır Berlin’de Müslüman öğretmenlerin başörtü taktıkları için Tarafsızlık Yasası gerekçe gösterilerek çalışmaları engelleniyordu. Federal Anayasa Mahkemesi’nin 2015 yılında aldığı kararda, öğretmenlere yönelik bir başörtü yasağının inanç özgürlüğüne aykırı olduğu gerçeği vurgulanmıştı. Bu önemli kararda, devletin tarafsızlığı ve okul huzuruna yönelik soyut bir tehlikenin öğretmenlere başörtüsü kısıtlamak için yeterli olmayacağı, bunun için “yeterince somut bir tehlike” aranması gerektiği belirtilmiş, Berlin’deki başörtüsü yasağı hukuka aykırı ilan edilmişti. Öğretmenlerin açtığı davalar sonucu Berlin eyaleti bugüne değin toplam 22 bin 170 Euro tazminat ödemek zorunda kalmıştı.

Gündem | 21 Mart 2023 Berlin’de Başörtülü Çalıştırılmayan Öğretmenlere 22 Bin Euro Tazminat Ödendi 21 Mart 2023

Uzun zamandır eleştirilen Tarafsızlık Yasası’nın anayasaya aykırı olduğu ve değiştirilmesi gerektiği gerek dinî cemaatler gerekse siyasiler tarafından vurgulanıyordu.

“MÜNFERİT DURUMLARDA BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI”

Son olarak Berlin Senatosu tüm okul müdür ve müdirelerine yönelik yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada sadece münferit durumlarda Tarafsızlık Yasası’na uyulacağı belirtildi. Açıklamanın devamında ise, diğer eyaletlerde dinî kıyafetlerin okullarda herhangi bir çatışmaya neden olmadığı ve okulların dinî görüşlere ve değerlere açık olması gerektiği belirtildi. “Okulların görevi öğrencilere hoşgörülü olmayı öğretmektir” şeklinde ifadelere yer verilen açıklamada, kişilerin okullarda temel haklarını yaşamasına izin verilmesi gerektiği kaydedildi.

Açıklamaya göre Federal Anayasa Mahkemesi, öğretmenlerin başörtü takması devletin belirli bir inançla özdeşleştirilmesiyle bağlantılı değil, dolayısıyla devletin tarafsızlık yükümlülüğü de zedelenmiyor.

Bu gelişmelerden sonra Tarafsızlık Yasası’nın ne ölçüde uygulanacağı merak konusu. Önceki adalet senatörü Lena Kreck (Sol Parti) yasanın kaldırılması için kampanya yürütmüştü. Ancak SPD ve CDU yasanın kalmasını istiyor. (c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş