Gündem

Fransa’da Emeklilik Reformu Karşıtı Gösteriler Süruyor

Fransa’da emeklilik reformuna karşı gerçekleştirilen gösterilerde şu ana kadar 1000’den fazla kişi gözaltına alındı.
ÖZGE SEZER
29 Mart 2023
@aa

Fransa’da planlanan emeklilik reformuna karşı yüz binlerce kişi sokaklara çıktı. Ülke genelinde gerçekleştirilen grevlere karşı hükümet ise sert bir şekilde karşılık vermeye devam ediyor. Buna göre Paris Valiliği toplanma yasağı getirirdi. Gösterilerde şu ana kadar 1000’den fazla kişi tutuklandı.

Toplanma Yasağı

Paris’te ayrıca yüzbinlerce kişinin devam ettirdiği, günlük hayatta aksamalara neden olan grev ve sokak gösterilerine hükümet son vermeye çalışıyor. Paris Valiliği 24 Mart günü için iç güvenlik kanunu uyarınca toplanma yasağı getirdi. Tüm geçit törenleri ve toplanmalar yasaklandı. Bunun gösteri özgürlüğüne yönelik bir saldırı oldugunu belirten avukat Vincent Brengarth, kararı kınadı.

BARİKATLAR KURULDU

Polis merkezi ise kamu düzeni ve güvenliğini bozmanın ciddi riskleri oldugunu savundu. Place de la Bastille’e ulaşmak isteyen göstericiler barikatlarla karşılaştı. Göstericiler 100’den fazla araca sahip polisler tarafından kontrol edildi. Çantalar sistematik olarak arandı ve kask, gözlük, cerrahi maske gibi eşyalara izin verilmedi.

Emeklilik reformu krizi

Fransa’da hükümetin emeklilik yaşını 2 yıl yükselterek 62’den 64’e çıkarmayı içeren yasa tasarısını oylama yapmadan Meclisten geçirme kararı üzerine 16 Mart’ta başlayan gösteriler devam ediyor. Gösterilere sert müdahale eden polis ile protestocular arasında ülkenin birçok yerinde şiddet olayları yaşanıyor. Daha önceki 9 kitlesel gösteride milyonlarca kişi sokaklara indi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş