Gündem

Türkiye’de Seçim: Yurt Dışında Adres Beyanı İçin Son Tarih 2 Nisan!

Türkiye’de 14 Mayıs tarihinde yapılacak seçimlerde yurt dışında yaşayan vatandaşların oy kullanması için bulunması gereken adres beyanında son tarih 2 Nisan 2023.
30 Mart 2023
@aa

Türkiye’de 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri ile ilgili takvim Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklandı. Açıklamaya göre, yurt dışı sandıklarıyla gümrüklerde verilecek oy işlemleri 27 Nisan 2023 Perşembe günü başlayacak. Bu sandıklarda oy verme işlemi ise 9 Mayıs 2023 Salı günü sona erecek.

adres beyanı için son tarih 2 Nisan

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının oy kullanabilmesi için ise yerleşim yeri adresinin yurt dışında kayıtlı olması gerekiyor. Mevcut durumda seçmen listesinde ismi yer almayan veya adres beyanında bulunmamış kişiler bu beyanı 2 Nisan tarihine kadar gerçekleştirebilir. Adres beyanları şahsen olmak üzere, T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport ve adres beyan formu ile Türkiye Cumhuriyeti başkonsolosluklarında gerçekleştirilebiliyor.

YURT DIŞINDA KONSOLOSLUKLARDA OY VERILECEK

Yurt dışı oy sandıkları Türkiye’nin Başkonsolosluklarında kuruluyor. Sandıklar koşulları uygun olan konsolosluk binalarının avlularına kuruluyor. Her parti sandık kurulu için bir görevli gösterebiliyor. Bu arada, bazı konsoloslukların konsolosluk dışında yapacakları düzenlemelerle de sandıklar bu yerlerde kurulabilecek.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş