Gündem

Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e Bir Alçak Saldırı Daha!

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da Kur'an-ı Kerim'e yönelik saldırılar devam ediyor. Önce Pakistan, sonra Irak'ın Kopenhag büyükelçilikleri önünde Kur'an-ı Kerim yaktılar.
27 Temmuz 2023
@shutterstock

Danimarka’daki İslam karşıtı ve aşırı milliyetçi “Danske Patrioter (Danimarkalı Vatanseverler)” isimli grubun üyeleri bugün önce Pakistan, sonra Irak’ın Kopenhag büyükelçilikleri önünde Kur’an-ı Kerim yaktı. İslam karşıtı pankart açan ve İslam’a hakaret eden grup, Pakistan Büyükelçiliği önünde Pakistan bayrağını yere atarak üzerine bastı.

Kur’an-ı Kerim’in üzerine bastılar

Kur’an-ı Kerim’i yakan grubun üyeleri, bu anları sosyal medya hesaplarında canlı paylaştı. Grup, Kur’an-ı Kerim’in üzerine ayakkabı da koydu. Grup üyeleri, Irak’ın Kopenhag Büyükelçiliği önünde de Kur’an-ı Kerim yaktı. Provokasyonlar polisin yoğun güvenliği altında gerçekleştirildi.

Gündem | 26 Temmuz 2023 BM, Kutsal Kitaplara Saldırıyı Uluslararası Hukukun İhlali Sayacak  26 Temmuz 2023

Kur’an-ı Kerim’e yönelik provokasyonlar

İsveç ve Danimarka’da son dönemde Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılar yoğunlaşırken, bu provokasyonlara izin verilmesi tepkiyle karşılanıyor. Danimarkalı aşırı sağcı politikacı ve Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan, 2022’de Paskalya tatili boyunca İsveç’in Malmö, Norköpin, Jönköping kentleriyle başkent Stockholm’de Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarını sürdürmüştü.

Polis koruması altında yapılıyor

Paludan, 21 Ocak’ta Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği ve 27 Ocak’ta Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmıştı. Stockholm’de Irak asıllı Salwan Momika da Kurban Bayramı’nın birinci gününe denk gelen 28 Haziran’da Stockholm Camisi önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim yakmıştı.

İslam düşmanları

Momika, 20 Temmuz’da da Irak’ın Stockholm Büyükelçiliği önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim’i ve Irak bayrağını ayaklar altına almıştı. Danimarka’daki İslam düşmanı ve aşırı milliyetçi bir grup, nisan ayı itibarıyla Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Türk bayrağı ve Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırı düzenlemeye başlamıştı.

BM, kutsal kitaplara hakareti uluslararası hukukun ihlali saydı

Bu eylemlerin polis koruması eşliğinde ve yetkili makamlardan izin alınarak yapılmasına, Türkiye başta olmak üzere birçok ülke tepki göstermişti. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda (BMGK), 25 Temmuz’da kutsal kitaplara yönelik şiddeti uluslararası hukukun ihlali olarak tanıyan ve bu tür eylemleri şiddetle kınayan karar tasarısı kabul edilmişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş