Toplum

Avrupalı Türkler Arabalı Treni Sevdi: Sınır Kapılarında Araç Kuyruğu Beklemiyoruz

Memleketlerinde tatillerini geçiren Avrupalı Türklerin bir kısmı, yaşadıkları ülkelere "arabalı tren" ile dönüyor.
14 Ağustos 2023
Edirne'den hareket eden "Optima Ekspres" Bulgaristan, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya güzergahından yaklaşık 35 saatte son durağı Avusturya'nın Villach şehrine ulaşıyor. @aa

Memleketlerinde tatillerini geçiren Avrupalı Türklerin bir kısmı, yaşadıkları ülkelere “arabalı tren” ile dönüyor. Araçlarını Edirne Garı’nda vagona yükleyip kompartımanlara geçen Avruaplı Türkler, dönüş yolculuğunun keyfini çıkartıyor. Edirne’den hareket eden “Optima Ekspres” Bulgaristan, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya güzergahından yaklaşık 35 saatte son durağı Avusturya’nın Villach şehrine ulaşıyor.

Toplum | 10 Ağustos 2023 Avrupalı Türklerin Dönüş Yolculuğu Devam Ediyor: “Hüzünle Ayrılıyoruz” 10 Ağustos 2023

“Rahat ve konforlu”

Almanya’nın Münih kentine dönen Cengiz Güneş, tatilin güzel geçtiğini ancak dönüş yolculuğunun hüzünlü olduğunu söyledi. Dönüş yolunda treni tercih ettiğini belirten Güneş, “Trenle yolculuk yapmak rahat ve konforlu. Trenin içerisinde açık restoran dahil her şey var. Her şey mükemmel, istediğini bulabiliyorsun. Yatarak yolculuk yapıyorsunuz.” dedi.

“kökümüz memlekette”

Memleketi Kayseri’den Almanya’ya dönen Orhan Uğur da tatilde sılayırahim yaptığını ve tüm Türkiye’yi dolaştığını dile getirdi. Türkiye’ye gelirken karayolunu tercih ettiğini anlatan Uğur, şunları kaydetti:

“Dönüşte de ilk kez treni denemek, trenle yolculuğu öğrenmek istedik. Türkiye’de çok gezdik dönüşte rahat yolculuk yapmak için treni tercih ettik. Tabi dönüş yolculuğu nasıl olursa olsun hüzünlü. ‘Balık sudan çıkmayınca suyun kıymetini bilmezmiş’ derler. Tabi memleket hasreti bizim içimizde yanan bir ateş. Ağacın dalları meyvesi orada olabilir ama kökümüz memlekette. Memleketin tozu toprağı da olsa insana hoş gelir. Vatanına milletine bağlı insanlarız. Köyümüze gelip oranın tozunu bile çekmek bizim için önemli bir duygu.”

“sınır kapılarında beklemiyoruz”

Avusturya’nın Salzburg şehrine dönen Cevdet Teke, gelirken karayolunu kullandığını ancak dönüşte Bulgaristan ve Sırbistan sınır kapılarında oluşan yoğunlukta aracıyla beklememek için treni tercih ettiğini anlattı.

Almanya’ya dönen Hasan Sancaktar ise Macaristan, Bulgaristan ve Sırbistan sınır kapılarında oluşan araç yoğunluğunda beklememek için arabalı trenle yolculuk yaptığını söyledi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş