Gündem

Manş Denizi’nde Göçmenleri Taşıyan Bot Battı! 6 Kişi Öldü

Manş Denizi'nde düzensiz göçmenlerin bulunduğu botun batması sonucu ilk belirlemelere göre 6 kişi yaşamını yitirdi, 50'den fazla kişi hastanelere kaldırıldı.
14 Ağustos 2023
@aa

İngiliz medyasında yer alan haberlere göre, yerel saatle 04.00 sularında Fransa’nın Cap Gris Nez bölgesi açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan bot battı. İngiliz sahil güvenlik gemileri, arama kurtarma çalışmaları için bölgeye hareket etti. Fransa’ya ait gemi ve helikopterlerce de bölgede arama kurtarma çalışması yürütüldü.

Gündem | 10 Ağustos 2023 Arakanlı Müslümanları Taşıyan Tekne Battı: 17 Kişi Öldü 10 Ağustos 2023

6 kişi hayatını kaybetti

Merkezi Fransa’da bulunan sivil cankurtaran örgütlerince, biri kadın 54 kişinin kurtarıldığı ve botun çok kalabalık olduğu bildirildi. Kurtarılan düzensiz göçmenlerin bir bölümü Fransa’nın Calais kentindeki, bir kısmı da İngiltere’nin Dover kentindeki hastanelere nakledildi.

İngiltere ile yaptığı devriye anlaşmasından sonra Fransa, düzensiz göçmenleri durdurmaya yönelik sahillerdeki devriye faaliyetlerini yüzde 40 artırmıştı.

2023 yılında düzensiz göçmen rekoru kırıldı

İngiltere, 2018’den bu yana 100 bin düzensiz göçmenin Manş Denizi üzerinden ülkeye girdiğini duyurmuş, yılbaşından beri ise bu sayının 10 Ağustos itibarıyla 15 bin 826 olduğunu açıklamıştı. Adaya sadece 10 Ağustos’ta 755 kişinin kaçak geldiği belirlenmiş, bu rakam 2023’teki en yüksek düzensiz göçmen girişi olarak kayıtlara geçmişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş