Gündem

Danimarka’da Kur’ân-ı Kerîm’e Yönelik Saldırılar Devam Ediyor

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da büyükelçilik binalarının ve camilerin önünde Kur'ân-ı Kerîm'e yönelik saldırılar devam ediyor.
12 Ağustos 2023
Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da Kur'an-ı Kerim'e yönelik saldırılar devam ediyor. @aa

İslam karşıtı ve ırkçı “Danske Patrioter (Danimarkalı Vatanseverler)” isimli grubun üyeleri, 11 Ağustos Cuma günü Pakistan, Cezayir, Endonezya ve Fas’ın Kopenhag Büyükelçilikleri önünde Kur’ân-ı Kerîm yaktı. Grup, daha sonra Kopenhag’daki bir caminin önünde Kur’ân-ı Kerîm’i ateşe verdi.

İslam karşıtı pankart açan ve sloganlar atan grup, bu anları sosyal medya hesabından canlı yayınladı. Provokasyonlar, polis eşliğinde gerçekleştirildi. Facebook, grubun sosyal medyada paylaştığı bazı videolara kısıtlama getirmişti.

Gündem | 22 Temmuz 2023 İslam Ülkeleri Kur’an-ı Kerim’in Yakılmasına İzin Veren İsveç’e Tepki Gösterdi 22 Temmuz 2023

İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik provokasyonlar

İsveç ve Danimarka’da son dönemde Kur’ân-ı Kerîm’e yönelik saldırılar yoğunlaşırken, bu provokasyonlara izin verilmesi tepkiyle karşılanıyor. Danimarka’daki İslam düşmanı ve aşırı milliyetçi bir grup, nisan itibarıyla Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Türk bayrağına ve Kur’ân-ı Kerîm’e yönelik saldırı düzenlemeye başlamıştı.

İslam karşıtı pankart açan ve İslam’a hakaret içeren sloganlar atan grup üyeleri, 21 Temmuz’da Irak’ın, 24 Temmuz’da İran ve Irak’ın, 25 Temmuz’da da Mısır ve Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçilikleri önünde Kur’ân-ı Kerîm yakmıştı. Grup, 28 Temmuz’da Kopenhag’daki bir caminin önünde Kur’ân-ı Kerîm’i ateşe vermişti.

Kur’ân-ı Kerîm’e yönelik saldırıları ele almak amacıyla 31 Temmuz’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) 18. Olağanüstü Dışişleri Bakanları toplantısıyla eş zamanlı Danimarka ve İsveç’te yine Kur’ân-ı Kerîm’e yönelik saldırılar düzenlenmişti. 1 Ağustos’ta Türkiye, Irak, Mısır ve Suudi Arabistan’ın Kopenhag Büyükelçilikleri önünde, 3 Ağustos’ta ise Türkiye, Irak, Mısır, Suudi Arabistan ve İran’ın Büyükelçilikleri önünde Kur’ân-ı Kerîm ateşe verilmişti.

Bu eylemlerin, polis koruması eşliğinde ve yetkili makamlardan izin alınarak yapılmasına, Türkiye başta olmak üzere birçok ülke tepki göstermişti. (aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş