Gündem

Fransa’da 67 Öğrenci Uzun Elbise Giydiği İçin Okula Alınmadı!

Fransa'da öğrenciler 4 Eylül'de başlayan yeni eğitim öğretim yılına uzun elbise yasağının gölgesinde girdi. Okul önlerinde güvenlik güçlerinin denetim yapması tepki çekti.
05 Eylül 2023
@aa

Fransa’nın güneydoğusundaki şehirlerden Avignon’daki Frederic Mistral Lisesi önüne, giriş kontrollerini sağlamak üzere güvenlik güçlerinin sevk edilmesi tepki topladı. Okulun ilk gününde yasağın uygulanmasına ilişkin BFMTV’ye açıklamada bulunan Eğitim Bakanı Gabriel Attal, okula abaya ile gelen 298 öğrenci tespit edildiğini söyledi.

Toplum | 4 Eylül 2023 Almanya’da Müslüman Kadınlar “Değiştirebilirsin” Dedi 4 Eylül 2023

Öğrenciler evlerine gönderildi

Attal, uyarılmalarının ardından öğrencilerin yarısından fazlasının abayalarını çıkardığını, 67’sinin ise yasağa uymadığı için evlerine gönderildiğini açıkladı. Fransa’da yasağa tepkiler sürerken, Paris’teki Maurice Utrillo Lisesi öğretmenleri yayınladıkları bildiri ile yarından itibaren greve gideceklerini açıkladı.

Yasağı “İslam karşıtı” bulan öğretmenler greve gidiyor

Öğretmenler, abaya ve benzeri kıyafetler giyen öğrencileri “damgalamayı” reddettikleri için okula girişte kıyafet kontrolü yapmayacaklarını bildirdi. Macron hükümetinin “İslam karşıtı politikasına” geçit vermeyeceklerini belirten öğretmenler, tüm öğrenci ve velilere yarın lisenin önünde toplanarak yasağa karşı çıkma çağrısı yaptı.

Danıştay’da ilk duruşma bugün yapılacak

Ulusal basında yer alan haberlere göre, laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümeti tarafından yeni eğitim-öğretim döneminde okullarda abaya ve benzeri kıyafetlerin giyilmesine yasak getirilmişti.

Yasak kararı Müslüman hakları için mücadele eden ADM Derneği tarafından temel özgürlüklere aykırı olduğu gerekçesiyle Danıştay’a taşınmıştı. Dün uygulanmaya başlayan yasağın askıya alınmasına ilişkin ilk duruşma bugün Danıştay’da görülecek. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş