Gündem

IGMG ve Hasene Fas Depremi İçin Acil Yardım Çağrısı Yaptı

IGMG ve Hasene, büyük bir deprem felaketi ile karşı karşıya kalan ve binlerce insanın hayatını kaybettiği Fas için acil yardım ve dayanışma çağrısı yaptı.
11 Eylül 2023

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) ile uluslararası insani yardım ve dayanışma derneği Hasene International, binlerce insanın hayatını kaybettiği ve çeşitli yerleşim birimlerinin tamamen yıkıldığı Fas için acil yardım ve dayanışma çağrısı yaptı.

Hasene İlk Acil Yardım Heyeti Fas’ta

Deprem haberiyle birlikte Hasene insani yardım derneği, Almanya ve Fransa’dan ilk acil yardım heyetini gönderdi. İsveç’ten de aralarında doktorlarla sağlık görevlilerinin de bulunduğu Acil Kurtarma ekibi gönderen Hasene, acil ihtiyaçlarla acilen yardım yapılacak yerleri tespit etti.

Acil Yardım Organize Ediliyor

Hasene Başkanı Bekir Altaş, Müslümanlar olarak, ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmeyi, zor zamanlarında onların yanında olmayı bir borç bildiklerini belirterek, acilen deprem bölgesine intikal edildiğini, acil ihtiyaçların tespit edilerek yardıma başlandığını açıkladı.

IGMG: “Fas Halkının Yanındayız”

İslam Toplumu Milli Görüş’ün Fas halkının acısını paylaştığını bildiren Genel Sekreter Ali Mete “Allah bu zor saatlerde Fas halkına güç ve sabır versin. Onların acısı bizim de acımızdır, onların kederleri bizim de kederimizdir.” dedi. Ali Mete IGMG’nin tüm şubelerinde Hasene ile ortaklaşa yardım çağrısı yaparak organize edeceğini de bildirdi.

“Hasene ve IGMG olarak, tüm insanları depremzedelere yardım etmeye çağırıyoruz.” diyen IGMG Genel Sekreteri Ali Mete, IGMG şube ve teşkilatlarında toplanacak olan yardım paralarıyla deprem mağdurlarının ihtiyaçlarının giderilmesine yardımcı olunacağını, az da olsa yapılacak olan yardımın deprem mağdurlarına destek anlamına geleceğine vurgu yaptı.

Deprem Bölgesinde Acil Yapılacak İşler

Hasene International Başkanı Bekir Altaş, Hasene’nin bilgi birikimi ve uzmanlığı ile Fas halkının acısını hafifletmek ve onlara yardımcı olmak için çalışacağını söyledikten sonra, acil yardımların şu anda dört ana alana odaklandığını söyledi:1- Yiyecek ve içme suyu. 2- Tıbbi müdahale. 3. Konaklama 4. Hijyen.

Deprem Bölgesine giden Hasene Acil Yardım Yardım Heyeti’nin yerel idarecilerle yaptığı görüşmeler sonrasında bu dört alanda çalıştığını söyleyen Altaş, çadırların temin edilip, jeneratörlerle donatılacağını deprem mağdurlarına barınak sağlanacağını da açıkladı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş