Gündem

İngiltere’den Arakanlı Müslümanlar İçin 3,7 Milyon Dolarlık Yardım

 İngiltere, Bangladeş'te yaşayan Arakanlı Müslüman mültecileri desteklemek amacıyla yaklaşık 3,7 milyon dolarlık yeni insani yardım yapacağını duyurdu.
13 Eylül 2023

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Philip Barton, Bangladeş’in başkenti Dakka’ya 2 günlük ziyarette bulundu. Barton, temasları sırasında yaptığı açıklamada, ülkesinin Bangladeş’teki kamplarda yaşayan Arakanlı mülteciler için yaklaşık 3,7 milyon dolar değerindeki yeni insani yardım yapacağını söyledi.

Gündem | 11 Eylül 2023 Fransa, Arakanlı Müslümanlara Yönelik Soykırım Davasına Müdahil Dahil Olacak 11 Eylül 2023

“çözüm için baskı yapmaya devam ediyoruz”

Yardım sayesinde Cox’s Bazar ve Bhasan Char’daki mültecilerin sağlık hizmetlerine ve yemek yapabilmeleri için kullandıkları yakıtlara erişim sağlayabileceğini belirten Barton, yeni desteğin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) aracılığıyla yapılacağını kaydetti. Barton, Arakanlıların zorla evlerinden edilmesinin üstünden yıllar geçtiğini vurgulayarak, mültecilerin “güvenli ve onurlu şekilde Myanmar’a dönmelerini sağlayacak uzun vadeli çözüm için baskı yapmaya devam ettiklerini” ifade etti.

“Myanmar Ordusu Müslümanlara Yapılanlardan Sorumlu Tutulmalı”

Myanmar ordusunun, Arakanlılara karşı defalarca yürüttüğü zulüm girişimlerinden ve ülkenin insan haklarıyla ilgili ve insani krize sürüklenmesinden sorumlu tutulması için daha fazlasının yapılması gerektiğini söyleyen Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, “Myanmar ordusunun, Arakanlılara ve diğer gruplara karşı geçmişte ve günümüzde işlediği suçlar nedeniyle cezasız kalması karşısında, ülkelere devam eden uluslararası hesap verebilirlik çabalarını tam olarak desteklemeleri çağrısında bulunuyorum” dedi.

Binlerce Müslüman katledilmişti

Myanmar’ın Arakan eyaletinde 2012’de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti. Birleşmiş Milletler ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak adlandırıyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş