Gündem

Almanya’da İnsanları Ölümle Tehdit Eden 18 Yaşındaki Aşırı Sağcı Tutuklandı

Almanya'da 18 yaşındaki aşırı sağcının devleti tehlikeye atacak bir saldırı hazırlığı içinde olduğu suçlamasıyla tutuklandı.
20 Kasım 2023

Almanya’nın Hessen eyaletinde saldırı hazırlığı içinde olmakla suçlanan 18 yaşındaki aşırı sağcının tutuklandığı bildirildi. Zanlının evinde yapılan aramalarda silah ve çok sayıda mermi bulundu.

Hessen Eyalet Kriminal Dairesince yapılan açıklamada, Limburg-Weilburg bölgesinde yaşayan 18 yaşındaki kişinin “devleti tehlikeye atacak ciddi bir şiddet eylemi hazırlığı içinde olmak ve silah yasasını ihlal emekle suçlandığı” belirtildi.

Çok sayıda insanı öldürmekle tehdit etmiş

Frankfurt’taki yerel mahkemece 16 Kasım’da çıkarılan tutuklama kararı kapsamında zanlının tutuklandığı ifade edilen açıklamada, 18 yaşındaki gencin internet üzerinden siyasi hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla çok sayıda insanı öldürme tehdidinde bulunduğu aktarıldı.

Açıklamada, zanlının “katı şiddet yanlısı, Yahudi karşıtı ve aşırı sağcı bir tutuma sahip olduğu” belirtildi.

silah ve mermilere el konuldu

Polisin elde edilen bulgular kapsamında 15 Kasım’da zanlının evinde arama yaptığı bilgisi paylaşılan açıklamada, bu aramalarda bilgisayar ve cep telefonları gibi dijital malzemelerin yanı sıra silah ve mermilere el konulduğu ifade edildi.

Açıklamada, el konulan malzeme üzerinde yapılan incelemelerin devam ettiği, ancak ilk incelemelerin zanlının suç işleyeceği şüphesini pekiştirdiği kaydedildi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş