Dünya

İsrail ile Hamas Anlaştı: Gazze’ye İlaç ve İnsani Yardım Girdi

İsrail ile Hamas arasında imzalanan anlaşma kapsamında Gazze Şeridi'ne ilaç ve yardım sevkiyatının başlatıldığı bildirildi.
18 Ocak 2024
İsrail ile Hamas hareketi arasında imzalanan anlaşma kapsamında Gazze Şeridi'ne ilaç ve yardım sevkiyatının başlatıldığı bildirildi @aa

Katar Dışişleri Bakanlığı, İsrail ile Hamas arasında, Gazze’ye ilaç ve insani yardım girişini içeren bir anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, X hesabından konuya ilişkin açıklamada bulundu. Ensari açıklamasında “İsrailli esirler de dahil olmak üzere Gazze Şeridi’ndeki sivillerin yararına dün duyurulan anlaşmanın uygulanması kapsamında ilaç ve yardımlar Gazze Şeridi’ne girdi.” ifadelerini kullandı.

Dünya | 10 Ocak 2024 “Gazze’de Saatte 11 Kişi Öldürülüyor” 10 Ocak 2024

İsrailli esirlere ilaç verilmesi şartıyla anlaşmaya varıldı

Katar dün, İsrail ile Hamas arasında, Gazze’deki esirlere ilaç teslimi karşılığında, bölgedeki sivillere ilaç ve insani yardım girişini içeren anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakanlık Sözcüsü Macid el-Ensari, Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerin ihtiyaç duyduğu ilaçların ulaştırılması karşılığında, Gazze Şeridi’ndeki sivillere, özellikle de en çok etkilenen ve zarar gören bölgelere ilaç girişi ve insani yardım sevkiyatının gerçekleştirilmesi için Hamas ile İsrail arasında bir anlaşmaya varıldığını belirtmişti.

İsrail ordusuna göre, Gazze Şeridi’nde hala 136 İsrailli esir bulunuyor. Katar ve Mısır’ın arabuluculuğunda Gazze’deki çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakılmıştı.

Gazze’de son durum

İsrail’in Gazze’ye yönelik havadan ve karadan düzenlediği saldırılar 100 günü aşkın süredir devam ediyor. Saldırılarda en az 10 bin 300’ü çocuk, 7 bin 100’ü kadın olmak üzere 24 bin 448 Filistinli öldürüldü, 61 bin 504 kişi yaralandı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş