Gündem

Almanya’da Gençlik Dairesi Türk Bebeğe El Koydu: “Çocuğumuz Katolik Ailede Yetişiyor”

Almanya’nın Köln kentinde Gençlik Dairesi tarafından darp iddiasıyla el konulan Armağan bebeğin ailesi Camia Haber’e konuştu. Önder ailesi hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğini vurguladı.
25 Ocak 2024

Almanya’nın Köln kentinde üç çocuklu Önder ailesi kabusu yaşıyor. Gençlik Dairesi tarafından darp iddiasıyla ailesinden koparılan Armağan bebek, 6,5 yıl önce Polonyalı katolik bir aileye verildi. Hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğini ifade eden baba Kenan ile anne Ayşe Önder, Camia Haber’e konuştu.

“Biz herhangi bir şey yapmadık”

Üç çocuk babası olan Kenan Önder, yaşananların, 3 yaşındaki diğer çocuğunun, 28 günlük bebeğin üzerine düşmesiyle başladığını belirtirken, “Biz herhangi bir şey yapmadık. Bebek bir kaç gün sonra baygınlık geçirdiğinde ambulansı çağırdık ve bebeğimiz hastaneye kaldırıldı.” diye kaydetti.

“3 çocuğumuza da el koydular”

Bebeğin hastanede kaldığı her gün farklı iddialarla karşı karşıya kaldıklarını belirten baba Kenan Önder, “İlk gün beyin travması geçirdiğini söylediler. İkinci gün kemiklerinin kırıldığını ifade ettiler. Üçüncü gün bacağında da kırık var dediler. Daha sonra diğer çocukları da hastaneye çağırdılar. Hiç aklıma gelmemişti fakat ertesi gün bizi Gençlik Dairesi’ne çağırıp, 3 çocuğumuza da el koydular.” dite aktardı.

Gündem | 7 Aralık 2023 Almanya’da Çocuklarına El Konulan Türk Annenin Feryadı: “İftiraya Uğradık, Yardım İstiyoruz” 7 Aralık 2023

“dedesine verelim dedik fakat kabul etmediler”

Baba Önder, bu yaşananlardan yedi hafta sonra diğer iki büyük çocuklarını mahkeme kararıyla geri aldıklarını ifade etti. Şu an 8 yaşında olan kızı ile 9 yaşında olan oğlunun ilk sene Gençlik Dairesi’nin haftalık gözetimi dahilinde kendileriyle birlikte kaldığını belirten Önder, “Armağan için de aynı uygulama için talepte bulunduk fakat cevap olumsuz oldu. Amcasına verelim dedik, dedesine verelim dedik fakat kabul etmediler.” diye belirtti.

“soy ismini değiştirmek istiyorlar”

Baba Kenan Önder, normalde koruyucu ailenin çocuğa gerçek ailesinin olduğunu söylemesi gerektiğini belirtirken, “Ailesi olduğunu söylememişler. Çocuk kendisi fark etmiş durumu, soy isminin farklı olduğunu görünce. Şimdi de çocuğun soy ismini değiştirmek istiyorlar. Tamamen kimliğini değiştirmek istiyorlar çocuğumuzun.” diye vurguladı.

“Dört sene boyunca çocuğumuzu bize göstermediler”

Çocuklarının katolik ailede yetiştiğini büyük üzüntüyle anlatan Kenan Önder, “Dört sene boyunca çocuğumuzu bize göstermediler. Bir senedir görme hakkımız var fakat hep oyalıyorlar bizi. En son ağustos ayında gördük çocuğumuzu.” diye ekledi.

“28 günlükken bebeğimi aldılar”

Anne Ayşe Önder de yaşananlarla alakalı büyük üzüntü duyduğunu belirtirken, “Gençlik Dairesi’nin adını bile bilmiyorduk biz. 28 günlükken bebeğimizi sütten kesip aldılar elimizden. 4 sene sonra görüştüğümde sanki yabancı bir çocuk görmüş gibi oldum. Öpmemi falan da yasaklamışlar zaten. Fakat kendisiyle oynadık. Hatta bizi bir daha görmek istediğini söyledi. ‘Gitmek istemiyorum, biraz daha kalmak istiyorum.’ dedi. Hiç dikkate almadılar kendisinin bu ifadelerini.” diye konuştu.

Toplum | 20 Kasım 2023 Almanya Gençlik Dairesi’ne Yönelik Irkçılık Suçlamaları Arttı 20 Kasım 2023

“bizi çocuğumuzdan soğutmaya çalışıyorlar”

Baba Önder, Gençlik Dairesi’nin, çocuklarını kendilerinden soğutmaya çalıştığını belirtirken, “Bizimle görevli olan yetkili, çocuğu 18 yaşına kadar kesinlikle koruyucu ailede tutmak istediklerini söylüyor. Çocuğumuz katolik ailede yetişiyor. Onlar nasıl yaşıyorsa, kendisi de öyle yetişiyor. Psikolojik olarak etkilenir bahanesiyle Müslüman bir aileye verilmesi talebimizi de kabul etmiyorlar.” diye kaydetti.

“iki çocuğum daha var ve ayakta durmaya mecburum”

Anne Önder, çocuğunun hiç bir gelişimine şahit olamadığını büyük üzüntüyle aktarırken, “Ben çocuğumun hiç bir şeyini göremedim. Kokusunu alamadım, büyüdüğünü, okula başladığını göremedim. Fakat iki çocuğum daha var ve ayakta durmaya mecburum.” ifadelerini kullandı.

“Hukuk mücadelemizde yetkililerden yardım bekliyoruz”

Aile son olarak yetkililerden şu sözlerle yardım talebinde bulundu: “İnsan üç çocuğu yanında olsun ister. Çok uğraşıyorum, ama nereye kadar gidecek gerçekten bilemiyorum. Yaşadığımız sürece, Allah bize ömür verdiği müddetçe mücadelemize devam edeceğiz. Bu bizim boynumuzun borcu. Hukuk mücadelemizde yetkililerden yardım bekliyoruz.”(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş