Gündem

Almanya, İsrail’in Gıda Yardımı Filistinlilere Ateş Açmasına Tepki Gösterdi

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, İsrail'in yardım bekleyen Gazzelilere saldırısı karşısında şoke olduğunu belirtti.
01 Mart 2024
Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, İsrail'in yardım bekleyen Gazzelilere saldırısı karşısında şoke olduğunu belirtti @aa

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, İsrail’in gıda bekleyen Filistinlilere ateş açmasına tepki gösterdi. İsrail’in dün sabah erken saatlerde insani yardım bekleyen Filistinlilere yönelik düzenlediği saldırıda ölü sayısı 112’ye çıkmıştı.

Dünya | 29 Şubat 2024 İsrail, Yardım Almak İçin Bekleyen Filistinlileri Vurdu! 29 Şubat 2024

Baerbock, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, “İnsanlar kendileri ve aileleri için yardım malzemesi istediler ve öldüler. Gazze’den gelen haberler karşısında şoke oldum.” değerlendirmesinde bulundu.

“Saldırı araştırılsın”

İsrail ordusundan bu saldırının nasıl gerçekleşmiş olabileceğini araştırmasını isteyen Baerbock, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diledi. Gazze’de insanların yaşamaya değil, ölmeye daha yakın olduğunu vurgulayan Alman bakan, bölgeye daha fazla insani yardımın, derhal ulaşması gerektiğini kaydetti.

Baerbock, Hamas’ın elinde bulunan rehinelerin bırakılması ve Gazze’ye daha fazla insani yardımın ulaştırılması için her zamankinden daha acil bir insani araya ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

“Gazze’ye insani yardıma izin verilmeli”

Baerbock, Gazze’deki son duruma ilişkin yaptığı açıklamada, “İsrail hükümeti, Gazze’ye derhal insani yardımın güvenli ve engelsiz bir şekilde girişine izin vermelidir. Bu, aynı zamanda Uluslararası Adalet Divanı tarafından da talep edilmiştir. İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ndeki düzen ve nizamın çökmesinin ardından insani yardımın dağıtılabilmesini sağlamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Gazze’deki insanların durumunu anlatmakta kelimelerin kifayetsiz kaldığını vurgulayan Baerbock, çatışmalardan kaçanların açlık tehdidiyle karşı karşıya olduğuna dikkati çekti.

Bebekler yetersiz beslenmeden dolayı ölüyor

Baerbock, Gazze’ye yeterli sayıda yardım malzemesi taşıyan tırlar gelmediği için insanların havadan atılan gıda paketleri için hayatları pahasına mücadele ettiklerine değinerek, “Çocuklar kardeşlerine yiyecek bir şeyler verebilmek için yabani ot topluyor. Bebekler kötü koşullardaki hastanelerde susuzluktan ve yetersiz beslenmeden ölüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya’dan Gazze’ye 20 milyon euroluk insani yardım

Ülkesinin Gazze’ye yönelik insani yardımı 20 milyon euro daha arttırdığını aktaran Baerbock, şunları kaydetti:

“Ancak bu hiçbir şekilde yeterli değil. Gazze’ye hayat kurtarıcı gıda, ilaç ve diğer yardım malzemelerini götüren tırların sayısı son haftalarda keskin bir düşüş gösterdi. Bu, kabul edilemez bir durumdur. Eğer yeterli sayıda kamyon geçemezse, yardımların insanlara ulaşması için gerekirse hava yolu kullanılmalıdır. Partnerlerimizle ve özellikle Ürdün ile beraber insani yardımların hava yoluyla ulaştırılmasına biz de katılmak istiyoruz” dedi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş