Gündem

Almanya’da Bakanlardan Korona İtirafı: “Hata Ettik!”

Almanya’da Merkel döneminde görevde olan bakanlar, pandemi mücadelesinde hatalar yaptıklarını kabul etti.
08 Mart 2024
@shutterstock

Almanya’da koronavirüs tamamen ortadan kalkmış olmasa da, pandemi resmi olarak sona erdi. Pandeminin sona ermesinin ardından ise bazı bakanlardan itiraflar gelmeye başladı. “çocuklar konusunda sert davrandık”

“en büyük hatamız çocuklar konusunda sert önlemler oldu”

Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach. “Spiegel”e verdiği röportajda özellikle korona önlemlerinin genç nesiller üzerindeki etkilerine değinen SPD’li politikacı, “En büyük hatamız, çocuklar konusunda çok sert davranmış olmamız ve gevşeme önlemlerine biraz geç başlamamız oldu.” dedi.

Gündem | 23 Şubat 2024 “Kovid-19 Aşısı Tüm Dünyada Kalp ve Beyin Rahatsızlıklarını Artırdı” 23 Şubat 2024

Horst Seehofer’dan da o zamanki önlemlere eleştiri

Eski Federal Başbakan Angela Merkel altında görev yapan birçok siyasetçi, pandemiyle mücadelede hata yaptıklarını kabul etti. Eski Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer de korona döneminde örnek olarak gece vakitlerinde uygulanan sokağa çıkma yasağı gibi bazı kısıtlamaları şu anki tecrübesiyle yanlış bulacağını ifade etti. Seehofer ayrıca “Bazı meslek grupları için getirilen aşı zorunluluğu konusuna da çok daha dikkatli bakılması gerekirdi ki bu uygulama misal olarak Bavyera’daki huzurevleri ve hastaneler için uygulanamadı bile.” diye ekledi.

“o dönemde yanlış değerlendirmelerde bulunduk”

Merkel döneminde Başbakanlık Baş Müsteşarı olan Helge Braun da o dönemde yanlış değerlendirmede bulunduklarını kabul etti. Braun, “Aşılamayı, pandemiden kurtuluş için bir çözüm olarak tanıttık ve daha sonra karşılayamadığımız bir beklenti oluşturduk.” diye vurguladı.

“çocukların sağlığı üzerinde büyük etkileri oldu”

Bir yıl önce, bakanlar arası oluşturulan ve korona pandesimiyle ilgili yapılan önlemleri araştıran bir çalışma ekibi, pandemi önlemlerinin çocuklar ve gençlerin sağlığı üzerinde geniş çaplı etkileri olduğu sonucuna varmıştı. Sonuçlar arasında depresyon, yeme bozuklukları ve öğrenme sorunları yer almıştı.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş