Dünya

BM’den Uyarı: İslam Karşıtlığı Endişe Verici Seviyelere Ulaştı

Birleşmiş Milletler raportörleri, dünya genelinde İslam karşıtlığının endişe verici boyutlara ulaştığı uyarısında bulundu.
15 Mart 2024
@aa

Kur’an-ı Kerim’in planlı ve halka açık bir şekilde yakılması içler acısı bir durum olduğunu söyleyen BM raportörleri, İslam karşıtlığının endişe verici seviyelere ulaştığı uyarısında bulundu.

Gündem | 9 Aralık 2023 BM, Almanya’yı Müslümanlara Karşı Ayrımcılık Yapmakla Suçladı 9 Aralık 2023

BM raportörleri, 15 Mart İslamofobi İle Mücadele Uluslararası Günü dolayısıyla yayımladıkları ortak yazılı açıklamada, BM Genel Kurulunun 2022’de 15 Mart’ı “Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü” ilan ettiğini, hoşgörü ve barış kültürünün her düzeyde desteklenmesine, küresel diyaloğun teşvikine yönelik uluslararası çabaların güçlendirilmesi çağrısında bulunduğunu bildirdi.

İslam karşıtlığı hızla artıyor

Din veya inanca dayalı korkutma, şiddet ve tahrik eylemlerinin geçen yıl dünya genelinde hızla arttığı belirtilen açıklamada, İslam karşıtlığının da endişe verici boyutlara ulaştığı kaydedildi.

Açıklamada, ülkelere İslam karşıtlığı da dahil her türlü dini nefrete karşı her türlü tepkiyi evrensel değerler, ilkeler ve uluslararası insan haklarının yasal çerçevesine dayandırma çağrısı yapıldı.

“Kur’an-ı Kerim’in yakılması içler acısı bir durumdur”

“Kur’an-ı Kerim’in planlı ve halka açık bir şekilde yakılması içler acısı bir durumdur.” ifadesine yer verilen açıklamada, İsrail’in ramazan boyunca yaygın açlığa ve ciddi yetersiz beslenme belirtilerine rağmen Gazze’deki çoğunluğu Müslüman sivil nüfusa yeterli insani ve gıda yardımı ulaştırmayı engellemeye devam etmesinin dehşet verici olduğunun altı çizildi.

Açıklamada, İsrail’in, Müslümanların Mescid-i Aksa’ya girişlerine getirdiği yersiz kısıtlamadan ciddi anlamda endişe duyulduğu vurgulanarak, “Dünyanın her yerinde camilere, kültür merkezlerine, okullara ve hatta Müslümanlara ait özel mülklere yönelik saldırılara tanık oluyoruz.” ifadesi kullanıldı.

BM özel raportörleri

BM özel raportörleri, İnsan Hakları Konseyinin özel mekanizmaları diye tanınan sürecin parçası olarak biliniyor. BM İnsan Hakları sistemindeki bağımsız özel mekanizmalar, Konseyin belirli bir ülkenin durumunu veya dünyanın herhangi bir yerindeki tematik sorunları ele alan bağımsız bilgi toplama ve izleme mekanizmaları olarak öne çıkıyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş