Gündem

Almanya Başbakanı Scholz’a Gazze Protestosu

Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un, İsrail'e verdiği destek nedeniyle Filistin yanlısı aktivistlerce protesto edildiği bildirildi.
21 Mart 2024
Almanya Başbakanı Olaf Scholz @shutterstock

Leipzig Kitap Fuarı’nın açılışına katılan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına dikkat çekmek isteyen ve saldırıların durdurulmasını isteyen kişiler tarafından protesto edildi.

Alman basınında yer alan haberlere göre, Scholz’un dün Leipzig Kitap Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşma, Filistinli aktivistler tarafından defalarca kesildi.

 “İsrail’deki insani yardım değil soykırım”

Scholz’un konuşması sırasında Almanya’nın İsrail’e verdiği desteği eleştiren aktivistler, “İsrail’deki insani yardım değil soykırım”, “Kendinizi temizleyemeyeceksiniz” diye bağırarak Başbakan’ı yuhaladı.

Olaf Scholz, sözünün kesilmesi üzerine aktivistlere yönelerek, “Bağırmayı kesin. Yeter! Demokrasiyi yüksek sesle bağırmakla karıştırmanın doğru olmadığına inanıyorum. İşte bu nedenle burada bulunan herkesten bir kez daha, herkese bu tartışmaya ve bu etkinliğe katılma fırsatı vermelerini rica ediyorum. Ben kendi adıma bunun herkesin yararına olacağına inanıyorum. Bizi burada, Leipzig’de bir araya getiren sözün gücüdür, bağırmanın gücü değil.” ifadelerini kullandı.

Salondan çıkarıldılar

Scholz’un konuşmasını dinleyenlerin arasında Hollanda Başbakanı Mark Rutte de yer aldı. Şansölye Scholz, sözlerine aktivistlerin salondan çıkartılmasının ardından kaldığı yerden devam etti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş