Gündem

Almanya’da Filistin’e Destek Veren Üniversite Öğrencileri Gözaltına Alındı

Almanya’nın İsrail’e silah yardımı yapmamasını isteyen öğrenciler, Hür Üniversitesi'nin bahçesinde dayanışma çadırı kurdu. Yoğun güvenlik önlemi alan polis ekipleri çok sayıda Filistin destekçisini gözaltına aldı.
07 Mayıs 2024
Berlin'de üniversite öğrencilerinden Filistin'e destek gösterisi @aa

Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Hür Üniversitesi’nde öğrenciler, Filistin’e destek gösterisi düzenledi. Öğrenciler, üniversitenin iç bahçesi “Theaterhof”ta çadırlar kurarak dayanışma kampı oluşturdu.

Dünya | 6 Mayıs 2024 Dünyanın Dört Bir Yanındaki Üniversitelerde Filistin’e Destek Gösterileri Sürüyor 6 Mayıs 2024

Yaklaşık 150 öğrencinin katıldığı gösteride, “Biz binleriz, milyonlarız, hepimiz Filistinliyiz”, “Filistin’e özgürlük”, “Tüm gözler Refah’ta”, “İsrail, terör devletidir”, “Almanya utan” şeklinde sloganlar atıldı. Öğrenciler, Gazze’de soykırımın durdurulmasını, Almanya’nın İsrail’e silah yardımı yapmamasını, Almanya’da Filistin destekçilerine baskı uygulamamasını talep etti.

Öğrenciler polisin müdahalesini protesto etti

Bahçenin etrafında yoğun önlem alan polis, daha sonra gösteriye müdahale ederek kampı boşalttı ve çok sayıda Filistin destekçisini gözaltına aldı.

Bahçenin dışında ve üniversite binasında bulunan çok sayıda öğrenci göstericilere destek verirken, polis bahçeye giden yolları ve binaların kapılarını kapattı. Öğrenciler binanın camlarına yumrularıyla vurarak polisin müdahalesini protesto etti.

Polis biber gazı sıktı

Polis, bahçeye çıkmak isteyen bir grup öğrenciye karşı biber gazı sıktı. Polis sözcüsü Michael Gassen, yaptığı açıklamada, kampın boşatılmasında yaklaşık 200 polisin görev yaptığını, gözaltılar konusunda ise erken olduğu için sayı veremeyeceğini belirtti. Öte yandan Hür Üniversitesi’nde eylemden sebebiyle kısmen ders yapılmadı.​​​​​​​ (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş