Toplum

Almanya’da Tam Gün İlkokullarındaki Yer Sıkıntısı 2025’de Sona Eriyor

Açık tam gün okullarındaki yer sıkıntısı, Almanya'da birçok veliye zorluk çıkarırken, bu sorunun 2025 yılında çözülmesi planlanıyor.
15 Mayıs 2024
@shutterstock

Almanya’da tam gün okullarındaki (OGS) yer sıkıntısı, birçok ebeveyn için büyük sorunlar oluşturuyor. Okulların öğlen sona ermesi, çalışan ebeveynlerin çalışma saatleriyle çakışıyor. Evden çalışmayanlar, çocuklarının öğleden sonra bakımı için çözüm bulmak zorunda kalıyor. Açık tam gün okulları, çocukların saat 16:00’ya kadar kalabilmesini sağladığı için ideal bir çözüm oluyor, ancak son zamanlarda bu okullarda yer bulmak gittikçe zorlaşıyor. Özellikle Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) eyaletinde birçok çocuk yer bulamıyor.

tam gün okulların ihtiyacının sadece yarısı karşılanabiliyor

Mevcut durumda tam gün okullarına olan ihtiyacın sadece yarısı karşılanabiliyor. Örnek olarak Bochum’da ilkokul öğrencilerinin sadece yüzde 46’sı OGS’de yer bulabiliyor. Ruhr bölgesindeki bu şehirde 525 çocuk, OGS’de yer bulamıyor. Her iki ebeveyni de tam zamanlı çalışan çocuklar, yarı zamanlı çalışan ebeveynlerin çocuklarına göre öncelikli oluyor.

2026 yılından itibaren yasal bir hak olacak

Alman hükümeti, 2025 yılına kadar her ilkokul birinci sınıf öğrencisine açık tam gün okullarında yer sağlamayı planlıyor. 2026 yılından itibaren ise yasal bir hak olarak bu yerlerin sağlanması gerekiyor. Çocukların Okul Çağında Tam Gün Eğitimini Destekleme Yasası (GaFöG) bu hakkı güvence altına alıyor. Ancak ebeveynlerin bu hakkı hukuki yollarla talep edip edemeyeceği belirsiz.

Toplum | 28 Şubat 2024 Almanya’da İlkokul Derslerinde Yenilik: Matematik İngilizce’nin Önüne Geçecek 28 Şubat 2024

2029’a kadar tüm ilkokul öğrencilerini kapsayacak

2026 Ağustos’tan itibaren tüm birinci sınıf öğrencileri, tam gün eğitim alma hakkına sahip olacak. Bu hak her yıl bir sonraki sınıf olmak üzere daha da genişletilerek, 2029’a kadar tüm ilkokul sınıflarındaki öğrencileri kapsayacak. Bochum şehri, bu süre zarfında yüzde 80’e varan bir bakım oranına ulaşmayı hedefliyor.

NRW’de Tam Gün ilkOkul Ücretleri

  • Yıllık brüt geliri 12.300 Euro’nun altında olanlar: Ücretsiz
  • Yıllık brüt geliri 24.600 Euro’ya kadar olanlar: 20 Euro
  • Yıllık brüt geliri 36.800 Euro’ya kadar olanlar: 40 Euro
  • Yıllık brüt geliri 49.100 Euro’ya kadar olanlar: 60 Euro
  • Yıllık brüt geliri 61.400 Euro’ya kadar olanlar: 80 Euro
  • Yıllık brüt geliri 61.400 Euro’nun üzerinde olanlar: 100 Euro

Tam Gün İlkokulu Nedir?

Tam gün ilkokulları, haftanın beş günü sekiz saatlik bir bakım sunuyor. Normal ders saatlerinin ardından ödev desteği ve çeşitli etkinlikler (spor, kültürel, sanatsal vs.) düzenleniyor. Bu etkinlikler, okulun gençlik hizmetleri ve kültür-sanat ortaklarıyla işbirliği içinde organize ediliyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş