Gündem

Uluslararası Barış Ödülünün Sahibi Muzoon Almellah Oldu

Ürdün’de bulunan Zaatari Mülteci Kampı’nda çocukların eğitimiyle ilgilenen Suriyeli Muzoon Almellehan, 11. Uluslararası Barış Ödülü’ne layık görüldü.
21 Şubat 2020

Almanya’nın Dresden kentinde düzenlenen törende, Suriyeli mülteci – eğitim aktivisti Muzoon Almellahan, 11. Uluslararası Barış Ödülü’ne (Dresden Preis – International Peace Price) layık görüldü. Semperoper Dresden opera salonunda gerçekleştirilen törende, Almellahan’a 10 bin avro değerindeki ödülü, 2015 yılında Almanya’nın Dresden kentine sığınan bir diğer Suriyeli mülteci Lina Abdallah takdim etti.

“ÇOCUKLARIN SESİ OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM”

Suriyeli Almallahan konuyla ilgili yaptığı açıklama, görevini gururla sürdürdüğünü ifade ederken, mülteci kampında çocukların zorla çalıştırıldıklarını ve evlendirildiklerini dile getirdi. “Çocuklar bunun sonucunda iyi bir eğitim ve gelecek fırsatını kaybediyor.” diye kaydeden Almallahan, “Bu yüzden çocukların sesi olmak ve okula gitmelerine imkân sağlamaktan gurur duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

DÜNYANIN EN ETKİN 30 GENCİ ARASINDA GÖSTERİLMİŞTİ

Şu sıralarda İngiltere’de yaşayan 21 yaşındaki Almellahan, kriz bölgelerindeki çocukların eğitimiyle alakalı mücadele hususunda en etkin kişiler arasında görülüyor. 2017 yılında ise “Time Magazine” dergisi, Almallahan’ı dünyanın en etkin 30 genci arasında gösterdi. Almellah 2017 yılından beri UNICEF’in en genç İyi Niyet Elçisi görevini sürdürüyor.

Muzoon Almallahan daha henüz 14 yaşındayken, ailesi ile Suriye’den Ürdün’de sığındı. Suriye’deki evinden mecburi ayrılışında yanına bir valiz dolusu okul kitaplarını alan Almallahan, dünyanın en büyük ikinci mülteci kampında (Zaatari Mülteci Kampı) yaşamaya başladı. Almallahan bunun üzerine kampta sunulan eğitim programının çocuklar tarafından pek önemsenmediğini fark ettikten sonra çadır çadır gezip, çocuk ve velilere eğitimin önemini şu sözlerle anlatmaya çalıştı: “Eğitiminiz olursa, bunu sizden kimse alamaz.” Muzoon Almallahan bu azimli tutumuyla, başta genç kızlar olmak üzere, birçok çocuğun geleceğini kurtardı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş