Gündem

Koronavirüs Nedeniyle 500 Yıl Sonra Endülüs’te Ezan Sesleri Yükseldi

İspanya’nın Granada bölgesinde koronavirüs salgını nedeniyle camileri ibadete kapanan Müslümanları motive etmek amacıyla mikrofonla ezana izin verildi.
23 Mart 2020
Granada Camii, Endülüs İspanya.

Koronavirüs salgını nedeniyle camileri ibadete kapanan Müslümanları motive etmek amacıyla Almanya ve Hollanda’nın ardından İspanya’nın Granada bölgesinde camiden mikrofonla ezana izin verildi. Pek çok Müslüman’ın kaydederek çeşitli platformlarda paylaştığı videolarda Granada’daki Al-Bayyazin Camii’nde ezanın İspanya’da yasaklanmasından bu yana 500 yıl sonra ilk defa açıktan okunan ezan görüntüleri yer aldı. Görüntülerde Granada dışında Madrid gibi çeşitli yerlerden de evlerinin pencelerinden veya sokakta açıktan ezan okuyan Müslümanlara da yer verildi.

Konuyla ilgili paylaşılan görüntülerde Bangledeşli Müslüman bir organizasyon tarafından İspanyol makamlarına camilerin ibadete kapatılması üzerine Müslümanlara destek olunması amacıyla ezanın açıktan okunması yönünde başvuru yapıldığı bilgisi de paylaşıldı. İspanyalı Müslümanlar koronovirüsten kurtulmak için ülkede ezana izin verildiğini sosyal medya hesaplarından paylaşırken konuyla ilgili süre ve şartlara dair bir açıklama bulunmuyor.

İspanya’da ezanın mikrofondan açık olarak okunması 1492 yılında Endülüs devletinin yıkılmasından bu yana yasak.

İspanya’da Salgınla Mücadelede En Kritik Haftaya Girildi

Öte yandan İspanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı hayatlarını kaybedenlerin sayısı 2 bin 200’ü geçerken, hızla artan vaka sayısı da 33 bini geçti. Sağlık Bakanlığı, İspanya’da korona virüs teşhisi konulan hastalarda dün en yüksek günlük rakama ulaşıldığını duyurdu. Sağlık Bakanlığının verilerine göre ülkedeki sağlık personelinin yüzde 12’sinde Kovid-19 testi pozitif çıktı.

Madrid özerk yönetim hükümeti yetkilileri, şu anda kentteki tüm hastanelerde yatan hastaların en az yüzde 60’ının Kovid-19 teşhisiyle tedavi gördüğünü, bazı hastanelerde bu oranın yüzde 100 olduğunu söyledi. Ülkede ayrıca 62 yaşındaki Başbakan Yardımcısı Carmen Calvo’nun solunum yolu enfeksiyonu sorunuyla Madrid’de hastaneye kaldırıldığı, kendisine yapılan Kovid-19 testinin sonucunun beklendiği bilgisi verildi. Olağanüstü halin 11 Nisan’a uzatıldığı İspanya’da Başbakan Pedro Sanchez’in de açıkladığı gibi Kovid-19 salgınında en kritik haftaya girildiğine vurgu yapılıyor.

Ibn Umar, que Allah esté complacido con ambos, llamó a la oración (dio el adhán) en una noche de frío, viento y lluvia; y al final de su llamada (adhán) dijo: “Rezad en vuestros refugios, rezad en los refugios”. Luego dijo: verdaderamente el Mensajero de Allah, que Allah le bendiga y le dé paz, solía ordenar al muecín, cuando la noche era fría o lluviosa en el viaje, que dijera “Rezad en vuestros refugios”. (Transmitido por Muslim) Siguiendo la sunnah, en la Mezquita de Granada se da el adhan a la hora de la oración, pero en lugar de llamar a la gente a rezar en la mezquita, al estar cerrada, se llama a rezar en las casas, para prevenir el contagio por coronavirus.

Gepostet von Mezquita Mayor de Granada am Freitag, 27. März 2020

İçişleri Bakanı Fernando Grande Marlaska da olağanüstü halin başladığı 14 Mart akşamından bu yana ülke genelinde yasakları ihlal edenlerden 60 binine cezai işlem uygulandığını, 600 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. İspanya’da binlerce korona virüs vakası görülmesinin ardından ülkedeki sağlık sistemi de yetersiz kaldı. Sosyal medyaya sızan görüntülerde, korona virüs tespit edilen hastaların koridorlarda yatırıldığı da ortaya çıktı. (ik)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş