Gündem

Almanya’da Koronavirüs Vakaları 20 Bine Yaklaştı: Sokağa Çıkma Yasağı Gündemde

Almanya’da Kovid-19 vakaları 20 bine yaklaştı. Eyaletler tedbirleri hızla artırıyor. Bavyera ve Saarland eyaletleri sokağa çıkma kısıtlamaları getirdi.
21 Mart 2020

Tüm dünyada olduğu gibi Almanya da Kovid-19 salgınına karşı sıkı önlemler alıyor. Kovid-19 vaka sayısının 20 bine yaklaştığı Almanya’da, Bavyera ve Saarland eyaletlerinde bugünden itibaren sokağa çıkma kısıtlamaları başladı.

Bavyera Eyalet Başkanı Markus Söder Münih’te yaptığı açıklamada, iki hafta boyunca önemli bir sebebiolmayanların sokağa çıkmalarına izin verilmeyeceğini bildirdi. Söder, bu kararın eyalette Kovid-19 görülen kişi sayısının artmasıyla alındığını söyledi. Başbakan Angela Merkel’in evde kalma çağrısını da hatırlatan Söder, En büyük önceliğimiz insanları korumak. dedi.

Saarland Eyalet Başkanı Tobias Hans da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Sadece makul bir neden ile dışarı çıkmak mümkün.” derken, bunların arasında iş yolculuğu, gerekli alışveriş ve doktor ziyaretlerinin yer aldığı belirtti.

Almanya’da Tedbirler Her Geçen Gün Artırılıyor

Almanya’da birçok eyalet ise tedbirleri artırmaya devam ediyor. Baden-Württemberg, Rheinland-Pfalz, Hessen, Sachsen ve Hamburg eyaletlerinde, küçük gruplar hâlinde buluşmalar ve restoranlara gitmek yasaklandı. Bazı büyük firmalar ise çalışanlarının evden çalışmasını sağladı.

Ülke Çapında Sokağa Çıkma Yasağı Gündemde

Öte yandan Başbakanlık Dairesi Başkanı Helge Braun, gündemde olan sokağa çıkma yasağıyla ilgili açıklamalarda bulunurken, “Cumartesi günü bu karar için çok önemli. O günü özellikle takip edeceğiz.” ifadelerini kullandı. Vatandaşların uyarıları ciddiye almama durumunda ise genel bir yasağa karar verebileceklerini dile getirdi.  Başbakan Angela Merkel yarın eyaletlerin başbakanlarıyla bir durum değerlendirmesi yapacak. Başkan Merkel’in değerlendirme sonrası yapacağı açıklama ve sokağa çıkma yasağının uygulanıp uygulanmayacağı merakla bekleniyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş