Gençlik

Her Beş Çocuktan Biri Depresyon Ve Korku Sorunu Yaşıyor

Sağlık sigortası DAK’ın Württemberg eyaletinde yaptığı araştırmada, her beş çocuktan birinin depresyon ve korku sorunu yaşadığı ortaya çıktı.
Burak Budak
21 Mart 2020

Almanya’nın Württemberg eyaletinde sağlık sigortası DAK’ın yaptığı bir araştırmaya göre, çocuk ve gençlerdeki depresyon ve korku sorununun hiç olmadığı kadar arttığı ortaya çıktı. Buna göre 10 ile 17 yaş arası her beş çocuktan birinin depresyon ve korku sorunu yaşadığı belirtildi. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi davranış bozukluklarının ise özellikle ilkokul çocuklarında daha fazla olduğu vurgulandı.

GENÇ KIZLARDA ORAN DAHA YÜKSEK

Yapılan araştırmaya göre ayrıca psikolojik sorunları olan öğrencilerin yüzde 6’sının erkek, yüzde 9’unun ise kız olduğu gözlemlendi. Sigorta yaptığı açıklamada, erkeklerde her 6 çocuktan birinin, kızlarda ise her 4 çocuktan birinin depresyon ve korku sorunu yaşadığını ifade etti. Toplamda ise yaklaşık 32 bin kız çocuğunun bu sorunla mücadele ettiği kaydedildi.

HASTALIKLAR ÇOĞU ZAMAN HÂLÂ TABULAŞTIRILIYOR

DAK Württemberg Eyalet Müdürü Siegfried Euerle de konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken, çocuk ve gençlerde bulunan psikolojik sorunlarının çoğu zaman hâlâ tabulaştırılarak, üstünün kapatıldığını ifade etti. Euerle, çocukların zihinsel anlamda zorluk çektiklerinde ise bunun çoğu zaman geç farkedildiğini dile getirdi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş