Koronavirüs
Gündem

Avrupa’da Koronavirüs Nedeniyle Ölen Türklerin Sayısı 6’ya Yükseldi

Avrupa'da yayılımını sürdüren koronavirüs salgını nedeniyle ölenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Yaşanan salgın nedeni ile Avrupa'da toplamda 6 Türk hayatını kaybetti.
21 Mart 2020

Avrupa’da yayılımını sürdüren koronavirüs salgını nedeniyle ölenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Yaşanan salgın nedeni ile toplamda 6 Türk hayatını kaybetti.

Son olarak Hollanda’da farklı hastalıkları bulunan 3 Türk, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybetti. Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli, virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin, 82 yaşında bir erkek ile 70 ve 66 yaşlarında iki kadın olduğunu söyledi.Büyükelçi Dişli, hayatını kaybedenlerin aileleri ile görüşerek taziyelerini ilettiğini belirterek, ölenlerin dışında 5 Türk’ün de koronavirüsünden yoğun bakımda olduğunu ifade etti.

Ölenlerin Cenazeleri Türkiye’ye Gönderilmiyor

Dişli, koronavirüs hastalığından ölen Türklerin cenazesinin Türkiye’ye naklinin mümkün olmadığına dikkati çekerek, bunun Türk hükümetinden kaynaklandığı iddialarının asılsız olduğunu, nedeninin Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliğinin (IATA) aldığı karar olduğunu vurguladı. Bu konuda Türk Sivil Toplum Kuruluşlarını bilgilendirdiklerini aktaran Dişli, koronavirüs hastalığından vefat edenlerin Hollanda’da mezarlıklarda Müslümanlara ayrılan bölüme defnedileceklerini belirtti.

Daha önce de 2’si Londra, 1’i Avusturya 1’i de Fransa olmak üzere 4 Türk koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Dünyada Ölenlerin Sayısı 11 Bin 417’ye Yükseldi

Öte yandan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesi, dünya genelinde Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısını 11 bin 417 olarak güncelledi. Verilere göre, yeni tip koronavirüs yüzünden “en fazla can kaybının yaşandığı ülke” 4 bin 32 kişinin hayatını kaybettiği İtalya oldu. İtalya’nın ardından “ikinci en fazla ölüm”, Kovid-19 salgınının ortaya çıktığı ve toplam 3 bin 255 kişinin yaşamını yitirdiği Çin ana karasında görüldü. Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle “en fazla ölümün kayda geçtiği üçüncü ülke” olan İran’da ise 1433 kişi hayatını kaybetti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş