Koronavirüs
Dünya

Normal Hayata Geri Dönüş: Hangi Ülkeler Kısıtlamaları Adım Adım Kaldırıyor?

Dünya genelinde bazı ülkeler koronavirüs kısıtlamalarını yavaş yavaş ortadan kaldırmaya başladı. Sizler için bu ülkeleri derledik.
09 Nisan 2020

ÇİN

Koronavirüsün (Kovid-19) ilk çıktığı yer olarak bilinen Wuhan’da son kısıtlamalar da ortadan kaldırıldı. Ülkede bununla birlikte trafik normalleşti, uçaklar tekrardan kalkmaya başladı. Ayrıca vatandaşlar artık araba veya trenle şehir dışına çıkabiliyor. Anaokul, okul ve üniversiteler ise kapalı tutulmaya devam ediyor.

AVUSTURYA

Avusturya’da sokağa çıkma kısıtlamaları nisanın sonuna kadar uzatıldı. Okullar mayısın sonuna kadar kapalı tutulacak. Çeşitli etkinliklere ise hazıran sonuna kadar izin verilmeyecek. Küçük dükkânlar belirli şartlar kapsamında 14 Nisan’dan itibaren, alışveriş merkezleri ve kuaförler ise 1 Mayıs’tan itibaren çalışmaya başlayacak. Hotel, restoran ve kafelerin ise mayısın ortalarında açılması hedefleniyor. Süpermarketlerdeki maske zorunluluğu ise 14 Nisan itibariyle tüm dükkân ve ulaşım araçları için geçerli olacak.

DANİMARKA

Danimarka’da da anaokul ve okullar (beşinci sınıfa kadar) 15 Nisan itibariyle açılacak. Diğer tüm kısıtlamalar dört haftalığına uzatıldı. Almanya sınır kapısı 10 Mayıs tarihine kadar kapalı tutulacak. Restoran, kafe, tiyatro salonları ve eğlence merkezleri ilk etapta açılmayacak. 10‘dan fazla kişinin bulunduğu grup buluşmaları ve büyük etkinlikler ise ağustos sonuna kadar yasak olacak.

ÇEKYA

Çekya’da ilk dükkânlar açılırken, buradaki hijyen kuralları katılaştırıldı. Buna göre müşteriler arası asgari mesafe 2 metre olarak belirlenirken, girişlerde de dezenfekte ve eldiven bulunması gerekiyor. Prag’da 14 Nisan itibariyle iş ve doktor ziyaretleri nedeniyle yapılan seyahatlere de izin verilecek.

LİTVANYA

Litvanya’da küçük şirketler girişte kontrol yapmaları ve hijyen kurallarını katılaştırmaları şartıyla açılabiliyor. Satış elemanlarının koruyucu kıyafet ile çalışmaları ve risk grubundan olmamaları da şart koşuluyor. Litvanya’da karantina süresinin ise nisan ayının sonuna kadar uzatılması planlanıyor.

NORVEÇ

Norveç’te ana okulları 20 Nisan, okullar (dördündü sınıfa kadar) ise 27 Nisan itibariyle açılacak. Psikolog ve fizyoterapistlere belirtli şartlar kapsamında 20 Nisan’dan itibaren çalışma izni verilecek. 27 Nisan’dan itibaren kuaförler ve cilt bakım stüdyoları da açılacak. Sınırlar kapalı tutulmaya devam edecek. Yurt dışından gelen Norveçliler 14 günlük karantina uygulaması aynı şekilde devam edecek.

Koronavirüste Son Durum

Tüm dünyayı etkisi altına Kovid-19’da vaka sayısı dünya genelinde 1,5 milyonu aşmış durumda. Vaka sayılarında 435 bin 165 ile birinci sırada olan ABD’yi, 148 bin 220 ile İspanya ve 139 bin 422 ile İtalya takip ediyor. 100 bin vaka sayısını aşan diğer iki ülke ise 113,296 ile Almanya ve 112,950 ile Fransa olarak göze çarpıyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş