Toplum

Almanya’da Camiler Mayıs Ayında Tekrar Açılacak mı?

İslamî kuruluşlar, mayıs ayının ilk haftasında camileri açma planları yapıyor. Camilerin açılması için gerekli önlemler ve hazırlıklar tamamlanma aşamasında. Açılışlar kademe kademe gerçekleşecek. Cami açılışı için şartlar da açıklandı.
İlhan Bilgü
19 Nisan 2020

Almanya İslam Konseyi ve İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG), Federal ve yerel idarelerle yapılan görüşmeler sonrasında camilerin yeniden açılması için hazırlık yapıyor. Camilerin açılması için “Corona-Exit-Strategie” (Korona’dan Çıkış Stratejisi) hazırlayan Almanya İslam Konseyi, her bir cami ve cemaati için özel tedbirleri gündeme getirdi.

AÇILIŞLAR KADEME KADEME OLACAK

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş yapılan hazırlıkları değerlendirirken açılışların kademeli yapılacağını bildirdi.

“Mutlaka yerel idarelerin izni ve denetimi altında açılacak olan camilerde önce mukabele okumak için açılış hazırlıklarını yapıyoruz.” diyen Altaş daha sonra vakit namazları ve nihayetinde de yetişirse teravih namazı, en sonunda da cuma namazları için tedbirler alındığını söyledi.

Açılış için hijyen kurallarının ön şart olduğunu söyleyen Altaş, Hasene insanî yardım derneğinin, bu hazırlıklar sürecinde camilere 150 bine yakın maske ulaştırdığını açıkladı. Altaş, açılacak olan camilere, dezenfekte edilebilecek seccade ya da halı kullanmalarını veya halıların dezenfekte edilebilecek bir madde ile kaplanmalarını şart koşacaklarını da ilave etti.

CAMİLERİN AÇILIŞI İÇİN HAZIRLANAN ŞARTLAR

Almanya İslam Konseyi, hazırladığı Korona’dan Çıkış Stratejisi’nde, mutlak uyulması gereken kuralları şu şekilde tespit etti:

  • İki kişi arasında mesafe 1,5 metre olacak.
  • Camiye gelmek için ön kayıt yaptırılacak. Bu ön kayıtların nasıl yapılacağı ilgili cami cemiyetinin sorumluluğunda olacak.
  • Camiye girenler mutlaka maske takacaklar. Standartlara uygun olacak olan bu maskeler camide verilecek.
  • Her kişi kendi seccadesini getirecek veya tek kullanımlık bir seccade kullanacak.
  • Camiye girmeden girişte herkes ellerini dezenfekte edecek. Dezenfektanlar camiler tarafından temin edilecek.
  • Namaz sonrasında her yer yeniden temizlenecek.

HANGİ CAMİLER AÇILACAK?

30 Nisan’da Almanya Başbakanı Angela Merkel ile eyalet başbakanlarının katılacakları toplantı sonrasında ibadethanelerin kademeli olarak açılıp açılamayacağı yönünde verilecek olan karar sonrasında ise, Almanya İslam Konseyi ile IGMG hangi camilerin hangi şartlarda öncelikle açılacağını karara bağlayacak.

Bunun için, kurallara uyulup uyulmadığının denetlenmesi ve kuralların uygulanmasını sağlayacak olan personelin hazır edilmesi gerektiğini ifade eden IGMG Genel Sekreteri Bekir Altaş, ayrıca sağlık ve güvenlik kurumları ile de sürekli bir iletişim ve bilgi akışının olacağını söyledi.

Almanya İslam Konseyi Başkanı Burhan Kesici ise, 30 Nisan toplantısından olumlu mesajlar almayı umduklarını söyledi.

CAMİLER HANGİ VAKİTLERDE AÇIK OLACAK?

Kontrollü ve ön bildirimli girişlerin yapılacağı camiler kademeli olarak ibadete açılacak. Önce mukabele okumaları ve öğle namazı için açılacak olan camiler, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyacaklar. Sabah ve akşam namazları için ise ilk etapta izin verilmeyecek.

Ancak, camiin büyüklüğüne göre sınırlı sayıda ön bildirimi yapmış olan cemaatin teravih namazı kılması için de çalışma yapılacak. Camiler daha sonra, gelişmelerin akışına göre, sağlık kuruluşlarının izni ile tamamıyla açılabilecek.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş