Gündem

Almanya‘da Zorunlu Maske Kullanımı Yaygınlaşıyor

Almanya’da koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan maske zorunluluğu yaygınlaşmaya devam ediyor. Birçok eyalet bu zorunluluğu ya getirdi ya da getirmeye hazırlanıyor. Diğer eyaletler ise konuyu en azından gündeme getirecek.
21 Nisan 2020

Almanya’da koronavirüs nedeniyle süpermarketlerde veya toplu taşıma araçlarında maske takmak, ağız ve burun bölgesini bir şekilde kapatmak daha da yaygın hâle geleceğe benziyor. Başbakan Angela Merkel, geçtiğimiz hafta eyalet başbakanlarıyla görüştükten sonra, vatandaşlara açık alanda günlük maske kullanımı yönünde bir tavsiyede bulunmuştu. Bunun ardından bazı eyaletler maske zorunluluğunu hızlı bir şekilde uygulamaya başladı. Bazı eyaletler ise bununla ilgili yakın zamanda bir karar vermeye hazırlanıyor.

Peki hangi eyaletler maske zorunluluğunu getirdi? Hangi eyaletler bu konuda biraz daha esnek davranıyor? Camia sizler için derledi.

Baden-Vürtemberg

Baden-Vürtemberg eyaletinde bugün mağaza ve toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu yönünde karar aldı. Karar gelecek hafta pazartesi gününden itibaren uygulamaya geçecek. Ağız ve burun bölge günlük şal veya örtü ile de kapatılabilecek.

Bavyera

Bavyera eyaletinde de gelecek haftadan itibaren mağaza ve toplu taşıma araçlarında maske kullanımı zorunlu olacak.

Berlin

Berlin’de senato, maske zorunluluğunu bugün gündeme getirecek. Durum henüz netlik kazanmış değil.

Brandenburg

Brandenburg eyaleti başkenti Potsdam’da gelecek haftadan itibaren alışveriş, otobüs ve tramvaylarda maske zorunluluğu geliyor. Eyalet çapında bir maske zorunluluğu ise henüz düşünülmüyor.

Hessen

Hessen eyaletinde bulunan Habau şehrinde de pazartesi gününden beri mağaza ve toplu taşıma araçlarında maske kullanımı zorunlu hâle geldi.

Mecklenburg-Vorpommern

Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde ise gelecek hafta pazartesi gününden itibaren taksi ve toplu taşıma araçlarında maske kullanımı zorunlu olacak.

Aşağı Saksonya

Wolfsburg şehrinde pazartesi gününden itibaren mağaza, kamu binaları, muayenehane ve otobüslerde (6 yaşından küçük çocuklar hariç) günlük maske kullanımı zorunlu oldu. Ayrıca vatandaşlara bir haftalık bir geçiş süreci verildi. Braunschweig’da da cumartesi gününden itibaren mağaza va toplu taşıma araçlarında maske kullanımı zorunlu olacak.

Kuzey Ren-Vestfalya

Kuzey Ren-Vestfalya’nın bazı şehirlerinde maske zorunluluğu getirildi. Örnek olarak Münster şehrinde, mağaza, otobüs ve toplu taşıma araçlarında ağız ve burun bölgesini bir şekilde kapatmak, dün itibariyle zorunlu hâle getirildi.

Saksonya

Saksonya eyaleti maske zorunluluğunu getiren ilk eyalet oldu. Buna göre pazartesi gününden beri mağaza ve toplu taşıma araçlarında maske kullanmak zorunlu hâle getirildi.

Saksonya-Anhalt

Saksonya-Anhalt eyaletinde de alışveriş, otobüs ve tramvaylarda maske zorunluluğu geliyor. Alman medyası, uygulamanın perşembe gününden itibaren uygulama geçeceğini duyurdu.

Türingiya

Türingiya’da da cuma gününden itibaren mağza ve toplu taşıma araçlarında maske kullanımının zorunlu hâle getirileceği bekleniyor. Hükûmet Sözcüsü Günter Kolodziej ise yaptığı açıklamada, bunun henüz kesin olarak karara bağlanmadığını ifade etti. Alman medyasında, Sağlık Bakanı Heike Werner’in maske zorunluluğunu hükûmete önereceğini ve bakanın, bu önerisinin kabul edileceğini öngördüğünü ifade edildi.

Maske zorunluluğu getirmeyen eyaletler ise şunlar: Renanya-Palantina, Saarland, Schleswig-Holstein, Bremen, Hamburg(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş