ALMANYA
Gündem

Almanya’da “Korona Uyarı Uygulaması”na Büyük İlgi: 24 Saatte 6,5 Milyon Kişi İndirdi

Almanya’da dün itibariyle hayata geçirilen “Korona Uyarı Uygulaması” 24 saat içinde yaklaşık 6,5 milyondan fazla kişi tarafından indirildi.
17 Haziran 2020
@Shutterstock

Almanya’da Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn’ın hayata geçirdiği “Korona Uyarı Uygulaması” ilk 24 saatte yoğun ilgi gördü. Zorunlu olmayan uygulamayı son 24 saatte yaklaşık 6,5 milyon kişi cep telefonuna indirdi. İsteyenler uygulamayı ücretsiz olarak “App Store” ve “Google Play Store” üzerinden akıllı telefonuna indirebiliyor.

Cumhurbaşkanı Steinmeier Uygulamayı Kullandığını Açıkladı

Öte yandan Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier ile eşi Elke Büdenbender de uygulamayı kullandıklarını açıkladı. Uygulamaya ayrıca çeşitli siyasetçiler tarafından da sosyal medya üzerinden destek geldi. Kendilerinin de uygulamayı indirdiğini duyuran siyasetçiler, vatandaşları bu konuda teşvik etti. Uygulamanın ilgi görmesinden memnun olduğunu belirten Sağlık Bakanı Spahn ise uygulamanın bu kadar kısa sürede büyük ilgi görmesini, uygulamanın gereksinimini ortaya koyduğunu ifade etti.

Korona Uyarı Uygulaması

Alman hükûmeti, “Korona Uyarı Uygulaması” ile koronavirüs salgınının yayılmasını önlemeyi ve bulaşma zincirini kırmayı hedefliyor. Buna göre uygulama, belli bir süreliğine yakın temasta olan kişileri kayda alıyor. Bu kişilerden birisine ilerleyen zamanda koronavirüs teşhisi konulması durumunda ise uygulama, bu kişinin daha önce temas hâlinde olduğu vatandaşları bu konuda uyarıyor.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş