ALMANYA
Gündem

Almanya’da Süpermarket Genç Kızı Başörtülü Olduğu Gerekçesiyle Reddetti

Almanya’da 16 yaşındaki Müslüman genç kız, iş başvurusunda bulunduğu bir süpermarkete, başörtülü olması sebebiyle alınmadı. Olayın sosyal medyada duyulmasından sonra süpermarket, başörütülü kıza iş teklifinde bulundu.
18 Haziran 2020

Almanya’nın Hamburg kentinde yaşanan bir olayda, 16 yaşındaki Müslüman genç bir kızın, Edeka adlı bir süpermarkte yaptığı iş başvurusu başörtülü olduğu gerekçesiyle reddedildi. Camia’ya olayı tüm detaylarıyla anlatan genç kızın sosyal medyada paylaştığı video ise iki gün içerisinde yüzbinlerce kez görüntülendi.

Genç kız Camia’ya yaptığı açıklamada, harçlığını çıkarmak niyetiyle iki arkadaşıyla birlikte mağazaya iş başvurusunda bulunduğunu belirtti. Ertesi hafta bir deneme günü için anlaştıklarını söyleyen 16 yaşındaki kız, mağazada çalıştığı esnada kendisini gören müdürün ayrımcı tutumuna maruz kaldığını söyledi. Genç kız, müdürün kendisine böyle çalışamayacağını, sadece başörtüsünü çıkarması durumunda çalışabileceğini söylediğini ifade etti. Bunun üzerine büyük üzüntü yaşadığını belirten genç kız, gözyaşlarını da tutamadığını aktardı. Diğer iki kız arkadaşının işe alındıklarını fakat yaşanan olay nedeniyle çalışmayı reddeddiklerini kaydetti. Ayrıca mağaza müdürünün kendisiyle bir görüşme gerçekleştirmek istediğini de sözlerine ekledi.

Mağaza Genç Kıza İş Teklifinde Bulundu

Genç kızın yaşadıklarını sosyal medyada yayınlaması ise büyük yankı uyandırdı. Genç kızın videosu iki gün içerisinde 400 bine yakın görüntülenme aldı. Paylaşımın altında binlerce yorum yapılırken, bir yorum da Edeka adlı süpermarketin resmî hesabından geldi. Edeka, yaptığı yorumda, yaşanan olaydan ötürü üzüntülerini belirtirken, kendilerinin çeşitlilikten yana olduklarını ifade etti. Ayrıca market, genç kıza, başka bir şubede çalışması yönünde bir teklifte bulundu ve kendisini bir iş görüşmesine davet etti.

Bununla alakalı ne cevap verdiğini sorduğumuz genç kız, “Evet bana yazdılar, ama ben cevap vermedim, önce avukatımla durumu değerlendirmek istedim. Ayrıca bu, benim iş bulmamla çözülecek bir problem değil. Bu problem büyük ilgi uyandırdı ve bu durumu ayrımcılıkla mücadele çerçevesinde değerlendirmek istiyorum.” ifadelerini kulandı.

Almanya’da Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi Başkan Vekili Berhard Franke, ülkede ayrımcılığın yüzde 36 ile en fazla iş hayatında veya iş başvurularında yaşandığını kaydetmişti.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş