İSVEÇ
Gündem

Danimarkalı Irkçı Parti Üyelerinden Stockholm’de Kur’an Yakma Provokasyonu

Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) üyeleri İsveç'in başkenti Stockholm'ün Rinkeby mahallesinde izinsiz bir eylemde Kur'ân-ı Kerîm yakarak sosyal medyada yayımladı.
10 Eylül 2020
@aa
@aa

Türklerin ve Müslümanların kalabalık yaşadığı Stockholm’ün Rinkeby, Fittja, Alby, Husby ve Upplansvesby mahallerinde 12 Eylül’de polisten Kur’ân’ı Kerîm yakmak için izin isteyen ırkçı parti üyeleri bu izin çıkmayınca, provokasyonu gizlice gerçekleştirdi. Sosyal medyada yayımladıkları videoda yer alan görüntülere göre, ırkçı parti üyelerinin içinde bulunduğu araç, sabahın erken saatlerinde Rinkeby mahallesi merkezine geldi. Araçtan inen bir kişi üzerine benzin döktüğü Kur’ân-ı Kerîm’i ateşe verdi. Çirkin provokasyonu gerçekleştiren ırkçı üyeler kimse görmeden hızla olay yerinden uzaklaştı.

Kur’ân-ı Kerîm yakma provokasyonu

Geçen ay, Danimarka’dan İsveç’in Malmö kentine gelen Stram Kurs lideri Rasmus Paludan’ın yandaşları, polisin izin vermemesine rağmen Kur’ân’ı Kerîm yakmıştı. Provokasyon görüntülerinin internette yayılmasının ardından Malmö’de ırkçılık karşıtı grup, olaya tepki göstermiş, trafiği engelleyen eylemciler yolda lastik yakmıştı. Polis, Kur’ân’ı Kerîm yakan 3 kişiyi gözaltına almıştı. İki yıl boyunca İsveç’e giriş yasağı getirilen Paludan, geçen hafta İsveç’te Kur’ân’ı Kerîm yakmak için bu ülkenin vatandaşlığına başvuruda bulunmuştu.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Fransa’daki İslami Kuruluşlar: “Cumhurbaşkanına Sunulan Metin, Müslümanları Suçlayıcı ve Ötekileştirici”

Fransa’da bir süredir tartışılan, Ulusal İmamlar Konseyi İlkeler Tüzüğü’ne imza atmayan Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu, Fransa'daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi ve Tebliğ Federasyonu ortak bir açıklama yaptı. İslami kuruluşlar, prensipte imamlar konseyi projesini desteklemekle beraber Macron'a sunulan metnin Müslümanları suçlayıcı ve ötekileştirici ifadeler içerdiğini açıkladı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş