AVUSTURYA
Gündem

Avusturya Entegrasyon Bakanı Raab: “Camiye Gitmek Entegrasyon Değil”

Avusturya Entegrasyon Bakanı Susanne Raab, entegrasyon raporunu basına sundu. Raab, İslami anaokuluna veya hafta sonu camiye gitmekle entegrasyonun sağlanamayacağını söyledi.
10 Eylül 2020
@aa

Avusturya Entegrasyon Bakanı Susanne Raab, geçtiğimiz salı günü entegrasyon raporunu basına sundu. Raab, vatandaşların etnik gruplara ayrılıp, kendi süpermarket, okul ve derneklerinin olmasını istemediğini belirtirken, “Bu insanların çoğunluk toplumu ile ilişkisiz olmalarını istemiyoruz. Biz bir bütün olarak toplumsal entegrasyon istiyoruz.” diye kaydetti. Paralel toplumların ülke için büyük endişeye neden olduğunu ifade etti.

“Hafta sonları camiye gitmek entegrasyon değil”

Entegrasyon ile ilgili konuşmasının devamında ise “Türk süpermarketine, İslami anaokuluna gitmek, bir Türk futbol kulübünde oynamak ve hafta sonları camiye gitmek entegrasyon değil.” ifadelerini kullanan Raab, entegrasyonun kültürel çeşitlilik olduğunu ifade etti ve “Bunun için bu insanların yabancı kökenli olmayanlarla beraber yaşaması gerek.” diye konuştu. Ayrıca entegrasyonun ortak bir payda olarak Alman diliyle, birlikte yaşamak olduğunu dile getirdi.

“Entegrasyonda Çok Şey Başardık”

Yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim durumuyla alakalı da konuşan Bakan Raab, “Bizim için önemli olan velilerin okulla ortak çalışmaları, veli toplantılarına katılmaları, öğretmenlerle iletişim hâlinde olmaları ve çocuklarına eğitim yolunda destek olmaya çalışmaları.” diye konuştu. Velilere yönelik kurslara başladıklarını da belirten Raab, “Veliler kursu, Almancayı iyi konuşamayan tüm velilere yönelik. Bu şekilde kendilerini entegrasyon sürecine kazandırmaya çalışıyoruz.” Raab, Avusturya’nın son on yılda entegrasyonda çok şey başardığını da dile getirirken, “Ancak hâlâ yapılacak çok şey var.” diye konuştu.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş