BELÇİKA
Gündem

Belçika’da Irkçı Polise 6 Ay Hapis ve Para Cezası Verildi

Belçika’da 2015 yılında trende bir aileyle tartışan ve hakaret içeren ırkçı söylemlerde bulunan polise 6 ay hapis ve 600 Euro para cezası verildi.
24 Eylül 2020
@Shutterstock

Belçika’nın başkenti Brüksel’den sahil kenti Ostend’e giden trende siyahi bir aileyle trendeki tuvaletin otomatik kapısı sebebiyle tartışan polis memuruna, olay sırasında hakaret içeren ırkçı söylemlerde bulunduğu için 6 ay hapis ve 600 euro para cezası verildi.

“Bu Davranış Bütün Polis Teşkilatına Zarar Veriyor”

Mahkeme kararında, polis memurunun görevini başkalarını hor görecek şekilde yerine getiremeyeceği, bu şekilde davrandığı için bütün polis teşkilatının itibarına zarar verdiği belirtildi. Kararda, olay sırasında alkollü olduğunu beyan eden memurun bu hâlinin, ırkçılık sorununu hafifletemeyeceği vurgulandı. Belçikalı polis memuruna 5 yıl önceki olaydan sonra daha hafif bir ceza verilmiş ancak savcılık buna itiraz ederek daha ağır bir ceza istemişti.

Irkçı Polis, Davranışı işten kaynaklı tükenmişliğe bağlamıştı

Brüksel’in Kongo kökenlilerin yoğun olarak yaşadığı bölgesinde görevli polis memuru, trendeki tartışmadan sonra kondüktörün polis çağırması üzerine trenden indirilmişti. Daha sonra suçunu kabul eden polis memuru, yaptıklarını işten kaynaklı ‘tükenmişliğe’ bağlamıştı.(AA,C)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş