ALMANYA
Gündem

NRW’de Özel Kutlamalara Sınırlama, Düğünlere Ön Kayıt Şartı Geliyor

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde hükûmet, özel kutlamalar için 2 hafta önceden davet listesi ile birlikte ön kayıt şartı getirmeyi planlıyor.
24 Eylül 2020
@Shutterstock

Almanya’da Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) eyalet hükûmeti, koronavirüs önlemleri kapsamında özel kutlamalarla ilgili yeni bir uygulama planlıyor. Hamm şehrinde, yapılan bir düğün merasimi sonrası hızlı bir şekilde artan korona vakaları nedeniyle planlanan uygulamaya göre, eyalette bundan böyle özel kutlamalar sadece 2 hafta önceden davet listesi ile birlikte ön kayıt ile mümkün olacak.

Yeni Önlem Korona tedbirleri genelgesine Eklenecek

KRV Eyaleti Sağlık Bakanı Karl-Josef Laumann, konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken, “Korona tedbirleri genelgesine, özel kutlamaların iki hafta önceden Asayiş Dairesi’ne (Ordnungsamt) kayıt edilmesi gerektiğini ekleyeceğiz.” diye konuştu. Ayrıca kutlamayla ilgili bir yetkili belirlenmesi ve bu kişinin isminin de kayıtta belirtilmesi gerektiğini ifade ederken, davetliler listesinin de daireye iletilmesi gerektiğinin altını çizdi. “İşte o zaman Asayiş Dairesi bu tür kutlamaları kontrol de edebilir.” ifadelerini kullandı

Hamm Şehrindeki Kutlama

Hamm şehrindeki kutlamaya da değinen Laumann, oradaki kutlamanın müsade edilenden daha büyük olduğunu ifade etti. Ayrıca davetliler listesinin de vakaların takibi noktasında sıkıntılı olduğunu belirtti. Hamm’daki düğünün o şekilde gerçekleşmesine müsade edilmemesi gerektiğini de ifade eden Laumann, sonuç olarak bu düğünde birçok öğrenciye virüs bulaştığını kaydetti.

Hamm kentinde bir anda patlayan korona vakalarının büyük bölümünün, düğün ve kına gecelerinden yayıldığı ortaya çıkmıştı. Yapılan testler sonucunda vakaların en çok 10 Eylül ve 12 Eylül’de yapılan törenlere katılanlar arasında rastlandığı ortaya çıktı. Virüsü ise hem kına gecesine hem de düğüne giden 50 yaşındaki bir kadının bulaştırdığı belirtiliyor. (bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş